Szumi dokoła las, czy to jawa, czy sen?
Co ci przypomina, co ci przypomina widok znajomy ten?
Co ci przypomina, co ci przypomina widok znajomy ten?
Żółty, wiślany piach, wioski słomiany dach
płynie, płynie Oka, jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka
Płynie, płynie Oka, jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka
Był już nie jeden las, wiele przeszliśmy rzek
ale najpiękniejszy, ale najpiękniejszy
jest naszej Wisły brzeg
Żółty wiślany piach, wioski słomiany dach
Płynie, płynie Oka jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka
Piękny jest Wisły brzeg, piękny jest Oki brzeg
Jak szarża ułańska od Wisły, do Gdańska
pójdziemy, dojdziemy
Utwór maluje obraz naturalnego krajobrazu, którym jest Wisła i okolice jej brzegów.
-
"Szumi dokoła las, czy to jawa, czy sen?" - Początek tekstu sugeruje, że opisywany krajobraz jest tak malowniczy i idylliczny, że trudno uwierzyć, czy jest on rzeczywistością czy tylko marzeniem.
-
"Co ci przypomina, co ci przypomina widok znajomy ten?" - Powtarzane pytanie sugeruje, że obraz ten może przypominać o czymś ważnym lub sentymentalnym dla słuchacza, co dodaje głębi i osobistego znaczenia do opisywanego krajobrazu.
-
"Żółty, wiślany piach, wioski słomiany dach" - Opisywane są charakterystyczne elementy krajobrazu: żółty piasek nad brzegiem Wisły, tradycyjne wiejskie domy z dachami krytymi słomą.
-
"Płynie, płynie Oka, jak Wisła szeroka, jak Wisła głęboka" - Tekst podkreśla płynącą Oka, która jest porównywana do Wisły, co sugeruje, że obie rzeki są równie majestatyczne i ważne.
-
"Był już nie jeden las, wiele przeszliśmy rzek, ale najpiękniejszy jest naszej Wisły brzeg" - Ta linijka podkreśla wyjątkowość i piękno brzegów Wisły, sugerując, że pomimo podróży przez wiele innych miejsc, to właśnie brzegi Wisły wydają się najpiękniejsze.
-
"Piękny jest Wisły brzeg, piękny jest Oki brzeg" - Tekst podkreśla piękno zarówno brzegu Wisły, jak i Oki, co dodaje równowagi i harmonii opisywanemu krajobrazowi.
-
"Jak szarża ułańska od Wisły, do Gdańska, pójdziemy, dojdziemy" - Tekst kończy się zuchwałą deklaracją, sugerującą gotowość do podjęcia długiej i wytrwałej podróży od Wisły aż do Gdańska, co symbolizuje determinację i siłę.
Piosenka opisuje piękno i majestatyczność rzeki Wisły oraz okolicznych krajobrazów, a także podkreśla ich sentymentalne znaczenie dla słuchacza. Poprzez metafory i porównania, wyraża się głęboka więź z naturą i duma z ojczystych krajobrazów.
Szumi dokoła las