Jeśli pamiętacie czasy obowiązkowej służby wojskowej, ten utwór na pewno jest Wam doskonale znany. „Na falochronie” Emigrantów, to bez wątpienia najbardziej znany kawałek tej rockowej grupy. Piosenka powstała w 1990 roku i początkowo miała być jedynym utworem tego zespołu. Ogromna popularność, jaką muzycy zdobyli z „Na falochronie” zachęciła ich do kontynuowania współpracy i dalszego nagrywania.
„Na falochronie” to utwór sprzeciw. To głośny protest przeciwko przemocy, wojnom i służbie wojskowej. Wokalista grupy, Paweł Kukiz wyśpiewuje tu słowa całkowitego niezrozumienia i braku wsparcia dla jakichkolwiek działań militarnych, a także przeciwko obowiązkowemu szkoleniu każdego młodego mężczyzny na żołnierza.
Powiedz mi, kto dał im prawo walk,
Gdy moje serce chce bić,
Żyć dla ciebie cały czas
Powiedz mi, dlaczego mam się bać,
Na baczność stawiać sny,
Zapiąć się w brązowy pas
Czas spędzony na służbie wojskowej, jest dla Kukiza czasem straconym, wydartym z młodego życia. Czasem, który może zniszczyć wrażliwą duszę młodego człowieka, wypełnioną ideałami i pragnącą pokoju na świecie. Co gorsza, czas ten jest w gruncie rzeczy przymusem.
Muszę już iść, na rozkaz zostawić cię
Na rozkaz spać i jeść
I odliczać każdy dzień
Zakochany młody człowiek musi zostawić za sobą cały świat i przez dwa lata starać się być żołnierzem, maszyną do zabijania. Na takie postawienie sprawy artysta się nie zgadza. I mimo, że nie ma wyjścia, przez cały czas kieruje swoje myśli do ukochanej. Stara się zapewnić ją, że mimo przymusowego rozstania, tylko ona jest ważna w jego życiu. Pobyt w wojsku, który dla artysty jest równoznaczny z odsiadką więzienną, jest ogromną męką i traumą. Jedynym pocieszeniem są upływające dni. Zostało już tylko kilka dni i znowu będzie wolny. Będzie mógł wziąć w ramiona swoją ukochaną, a wtedy nic już ich nie rozdzieli.
Jeszcze dzień wyjdę stąd,
Rzucę bagnet, rzucę broń,
Przeskoczę każdy mur
„Na falochronie” to z jednej strony żarliwe wyznanie miłości, a z drugiej całkowity sprzeciw wobec jakichkolwiek działań związanych z armią. Szczególnie, gdy mają te działania charakter przymusu. Można stwierdzić, że Emigranci w utworze „Na falochronie” dobitnie wykazali swoją pacyfistyczną postawę wobec świata.
Na Falochronie