Playlista
Mniej niż zero

Mniej niż zero

Lady Pank

1 Nagranie
75 Odsłuchań

W latach 80-tych ubiegłego wieku, w sytuacji wszechobecnej cenzury, trudności z przeforsowaniem swoich pomysłów muzycznych i tekstowych, grupy, szczególnie rockowe, starały się zakamuflować treści skierowane przeciwko panującemu w kraju systemowi społeczno – politycznemu. Słuchając „Mniej niż zero”, singla promującego debiutancki album Lady Pank wydanego w 1983 roku, można odnieść wrażenie, że jest to klasyczna buntownicza piosenka. Utwór skierowany we władze i mechanizmy PRL-u. W walce z systemem socjalistycznym, a w praktyce z każdym systemem, człowiek, jednostka jest zupełnie niczym. Można robić wszystko, aby poprzez wykształcenie, silną wolę, czy osiągnięcia wyróżnić się z otaczającej szarości, jednak jest to tylko iluzoryczne wrażenie. Życiem nie kierujemy sami, a robią to za nas „Zawodowi macherzy od losu”. Sterowanie jednostką, szczególnie w czasach słusznie minionych, było powszechne, a wszelkie formy buntu skutecznie gaszone w zarodku. Wydanie tej piosenki przypadkowo zbiegło się z tragiczną śmiercią Grzegorza Przemyka, pobitego przez MO. „Mniej niż zero” nucono nawet podczas pogrzebu Przemyka, a utwór tym samym zyskał status protest songu, buntu jednostki wobec wszechpotężnego systemu, co niekoniecznie było zamiarem autorów.
O czym jest „Mniej niż zero”?
Twórca tekstu piosenki Andrzej Mogielnicki przyznał w jednym z wywiadów, że absolutnie nie planował napisać żadnego manifestu, co więcej tekst powstał po przeczytaniu zabawnej satyry mówiącej o nieistotnej roli człowieka we współczesnym świecie. Jego zdolności wpływania na rzeczywistość zostały drastycznie ograniczone na skutek zamiany bruku na asfalt. Nie ma już skąd brać kamieni i gdzie stawiać barykad.
Piosenka zespołu, którego nie ma.
Początki Lady Pank są niezwykle ciekawe. Podczas nagrywania utworów na album Izabeli Trojanowskiej w 1981 roku, muzykom pod wodzą Jana Borysewicza udało się wygospodarować trochę czasu w studio do nagrania kilku utworów, w których zaśpiewał specjalnie z tego powodu przebywający na przepustce z wojska Janusz Panasewicz. Pierwsze utwory nagrano jeszcze przed formalnym utworzeniem grupy. Mimo jednak braku formalnej grupy Borysewicz i spółka nagrali utwory, które znają i śpiewają kolejne pokolenia Polaków.

Ładowanie piosenki
Nie wykryto kamery

Mniej niż zero

Mikrofon:

Trwa zapisywanie Twojego nagrania...

Ustawienia zapisu

Głośność nagrania:
Głośność piosenki:
Głośność melodii:
Synchronizacja wokalu:
milisekund
1000 milisekund = 1 sekunda
Kliknij ikonkę Play po lewej stronie playera, żeby sprawdzić jak zmiany wpłynęły na Twoje nagranie
-/-
Piosenka:
Melodia:

Playlista dostępna tylko dla użytkowników, którzy posiadają konto STAR.

Playlista

Nie bój się chcieć

Nie bój się chcieć

Paulina Przybysz

Niepokój

Niepokój

Stare Dobre Małżeństwo

Rzeka

Rzeka

Wolna Grupa Bukowina

Zwózka nieba

Zwózka nieba

Stare Dobre Małżeństwo

Tic Tac You Know - Type Beat

Tic Tac You Know - Type Beat

... feat. LetSing

Błogosław duszo moja Pana

Błogosław duszo moja Pana

TGD ( Trzecia Godzina Dnia )

Kiedy Powiem Sobie Dość

Kiedy Powiem Sobie Dość

O.N.A.

Smak Radości

Smak Radości

Margaret

Sięgnąć Gwiazd

Sięgnąć Gwiazd

Budka Suflera

Córka Rybaka

Córka Rybaka

Wały Jagiellońskie

Twoja playlista 0

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.