Playlista
Oto Pan Bóg przyjdzie

Oto Pan Bóg przyjdzie

Piosenka Religijna

0 Nagrań
93 Odsłuchania

"Oto Pan Bóg przyjdzie" to jedna z najpiękniejszych i najczęściej śpiewanych w polskich kościołach pieśni adwentowych. Często jest wykonywana na wejście podczas porannych mszy świętych roratnich. Utwór ten to tłumaczenie XVI wiecznej łacińskiej antyfony „Ecce Dominus veniet”. Wersję łacińską śpiewa się oczywiście nadal, często przez chóry parafialne, zwłaszcza podczas uroczystych nabożeństw. Niezależnie czy wykonywana jest wersja w języku polskim, czy w języku łacińskim, zwrotka zawsze powtarzana jest 3 razy, co ma podkreślać zbliżające się świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa. Prawdopodobnie pierwszy raz, przetłumaczona na język polski pieśń, pojawiła się w wydanym w roku 1904 śpiewniku: "Kantyczki. Kolędy i pastorałki w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane z dodatkiem pieśni przygodnych w ciągu roku używanych" autorstwa działacza społecznego Karola Miarki.

Podobnie, jak w przypadku innych utworów adwentowych, pieśń ta uprzedza nas, że niebawem narodzi się Zbawiciel. Samo słowo „Adwent” pochodzi od łacińskiego „adventus”, które oznacza „przyjście”. Weselmy się zatem, gdyż dzień przyjścia na świat naszego Pana jest coraz bliżej. „Wielka światłość w dzień ów będzie” – światłość, czyli co? Radość! Światłość oznacza zawsze dobro! Pamiętajmy także jednak, a może nawet przede wszystkim o tym, że światło pokonuje mrok, tak jak Jezus na krzyżu pokonał śmierć.

Utwory adwentowe, mimo że z natury są pogodne, mają jednak również zmuszać do przemyśleń. Warto uświadomić sobie, że w tym okresie przygotowujemy się na ponowne przyjście Chrystusa. Poświęćmy zatem kilka chwil na refleksje nad swoim życiem, aby przy świątecznym stole przywitać go z czystym sercem.

Pieśń kończy się  podwójnym wezwaniem: Alleluja! Alleluja!, będącym przekształconym z języka hebrajskiego, starotestamentowym Hallelu-Jah, co współcześnie możemy zinterpretować jako: Chwalmy Pana Boga! A więc cieszmy się zatem i z radością w duszy oczekujmy, aby jak najlepiej i jak najgłębiej przeżyć nadchodzące święta Bożego Narodzenia.

Ładowanie piosenki
Nie wykryto kamery

Oto Pan Bóg przyjdzie

Mikrofon:

Trwa zapisywanie Twojego nagrania...

Ustawienia zapisu

Głośność nagrania:
Głośność piosenki:
Głośność melodii:
Synchronizacja wokalu:
milisekund
1000 milisekund = 1 sekunda
Kliknij ikonkę Play po lewej stronie playera, żeby sprawdzić jak zmiany wpłynęły na Twoje nagranie
-/-
Piosenka:
Melodia:

Playlista dostępna tylko dla użytkowników, którzy posiadają konto STAR.

Playlista

Niedorosła miłość

Niedorosła miłość

Georgina Tarasiuk

Lód w lecie

Lód w lecie

Kraina Lodu

Ja Wysiadam

Ja Wysiadam

Anna Maria Jopek

Człowiek zwierzęciu jest wilkiem

Człowiek zwierzęciu jest wilkiem

Kraina Lodu

Szczęście

Szczęście

Stare Dobre Małżeństwo

Cicho

Cicho

Ewa Farna

Graj

Graj

Kasia Popowska

Modelka

Modelka

Ewa Farna

Ballada majowa

Ballada majowa

Stare Dobre Małżeństwo

Życie jest muzyką

Życie jest muzyką

Golec uOrkiestra

Twoja playlista 0

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.