Playlista
My pierwsza brygada

My pierwsza brygada

Piosenka Wojskowa

0 Nagrań
2 Odsłuchania

Pieśń " My, Pierwsza Brygada " lub znana także jako " Legiony to żołnierska nuta " jest hymnem I Brygady Legionów Polskich, dowodzonej przez Józefa Piłsudskiego. Od 2007 roku jest oficjalną Pieśnią Reprezentacyjną Wojska Polskiego.

Melodia pieśni, znana jako Marsz Kielecki nr 10, miała swoje korzenie w orkiestrze Kieleckiej Straży Ogniowej, gdzie została utworzona pod kierunkiem kapitana Andrzeja Brzuchala-Sikorskiego, który był również kapelmistrzem orkiestry I Brygady Legionów Polskich.

Historia pieśni sięga września 1914 roku, gdy Brzuchal-Sikorski wraz z orkiestrą Kieleckiej Straży Ogniowej dołączył do oddziałów Józefa Piłsudskiego. Od tego czasu melodia Marsza Kieleckiego nr 10 towarzyszyła strzelcom i legionistom w trakcie ich walki o niepodległość.

Pieśń ta była wyrazem jedności, determinacji i poświęcenia żołnierzy I Brygady Legionów. Jej tekst nawiązywał do trudów i ofiar, jakie przynieśli oni dla sprawy narodowej, a także do dumy z bycia częścią tego zasłużonego oddziału. Współcześnie, jako oficjalna Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego, nadal symbolizuje bohaterstwo i patriotyzm polskich żołnierzy. A tak opisuje pierwsze spotkanie z tą pieśnią oficer legionów, Zygmunt Pomarański:

" Przed bitwą pod Łowczówkiem, na parę dni przed świętami Bożego Narodzenia 1914 roku, orkiestra nasza z ochotników, kieleckich strażaków sformowana zagrała nam Marsza, który wówczas nie był jeszcze znany. Melodia sprawiła na nas wrażenie olbrzymie, nie mieliśmy jeszcze do niej słów, a mimo to przebrzmiewająca z niej moc tonów związana z realiami nadchodzącej bitwy, była nam bliska. Pod jej wrażeniem usłyszeliśmy rozkaz dowódcy batalionu, Stanisława Burhardt-Bukackiego – „ bagnet na broń ” i pod jej wrażeniem poszliśmy do ataku ".

Słowa utworu " My, Pierwsza Brygada ", które zostały dopasowane do melodii Marsza Kieleckiego, powstawały w trakcie burzliwych wydarzeń, często układane na kwaterach i w okopach. Po 1925 roku ustalono, że pierwsza podstawowa wersja tekstu powstała latem 1917 roku, w pociągu przewożącym internowanych legionistów do Szczypiorna oraz w samym obozie.

Ostatecznie, pod koniec lat trzydziestych, w Wojskowym Instytucie Historycznym, sąd polubowny orzekł, że trzy pierwsze zwrotki są autorstwa literata, pułkownika Andrzeja Hałacińskiego, a pozostałych sześć - oficera legionów Tadeusza Biernackiego. Andrzej Hałaciński początkowo nie chciał przyznać się do autorstwa, ale później publicznie oświadczył, że to on jest autorem słów utworu, przedstawiając na to dowody.

W latach powojennych " My, Pierwsza Brygada " była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemalże traktowana jak hymn państwowy. Gdy w latach 1926–1927 toczyła się dyskusja na temat wyboru hymnu państwowego, pojawiły się propozycje, aby połączyć " Mazurka Dąbrowskiego " z " Pierwszą Brygadą ".

Ta pieśń stała się kanwą dla powstania innych utworów o charakterze wojskowym, takich jak " Marsz 3 Batalionu strzelców " 3 batalionu Strzelców Sanockich (ok. 1918-1919) czy pieśń polskich marynarzy wojskowych (ok. 1923).

Dodatkowo, utwór był wykorzystywany w produkcjach filmowych, co dodatkowo podkreślało jego znaczenie i popularność.

Legiony to żołnierska nuta
Legiony to straceńców los
Legiony to żołnierska buta
Legiony to ofiarny stos
My Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy
Nasz życia los
Na stos na stos
My Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy
Nasz życia los
Na stos na stos
O ileż mąk ileż cierpienia
O ileż krwi wylanych łez
Pomimo to nie ma zwątpienia
Dodawał sił wędrówki kres
My Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy
Nasz życia los
Na stos na stos
My Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy
Nasz życia los
Na stos na stos
Mówili żeśmy stumanieni
Nie wierząc w to że chcieć to móc
Krew laliśmy osamotnieni
A z nami był nasz drogi Wódz
My Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy
Nasz życia los
Na stos na stos
My Pierwsza Brygada
Strzelecka gromada
Na stos rzuciliśmy
Nasz życia los
Na stos na stos

Pieśń Legionów Polskich " My Pierwsza Brygada " jest hymnem lub pieśnią poświęconą Pierwszej Brygadzie Strzelców, która była częścią Polskich Sił Zbrojnych w latach 1914-1918, znana również jako Polskie Legiony.  Poniżej przedstawiamy interpretację poszczególnych wersów:

  1. " Legiony to żołnierska nuta " - odnosi się do ducha jedności i determinacji, jaki cechował Polskie Legiony, gdzie żołnierze wspólnie brali udział w walce.

  2. " Legiony to straceńców los " -  członkowie Legionów często stawiali czoła trudnym warunkom i ryzykowali życiem na polu bitwy.

  3. " Legiony to żołnierska buta " - mówi o pewności siebie i dostojeństwa, jakie legioniści wykazywali wobec swojego zadania i misji.

  4. " Legiony to ofiarny stos " - Słowo " ofiarny " odnosi się do gotowości żołnierzy do poświęcenia się dla wspólnej sprawy, czyli walki o niepodległość Polski.

Ponadto, powtarzający się refren " Na stos rzuciliśmy nasz życia los " symbolizuje gotowość legionistów do oddania życia dla swojego kraju, a także ich oddanie i determinację w walce o niepodległość Polski. Tekst zawiera też odniesienia do cierpienia i trudności, jakie musieli przejść, ale mimo to nie zwątpili w swoją misję.

W kontekście historycznym, piosenka może być hymnem ku czci bohaterów i patriotów, którzy poświęcili swoje życie dla sprawy niepodległościowej.

Ładowanie piosenki
Nie wykryto kamery

My pierwsza brygada

Mikrofon:

Trwa zapisywanie Twojego nagrania...

Ustawienia zapisu

Głośność nagrania:
Głośność piosenki:
Głośność melodii:
Synchronizacja wokalu:
milisekund
1000 milisekund = 1 sekunda
Kliknij ikonkę Play po lewej stronie playera, żeby sprawdzić jak zmiany wpłynęły na Twoje nagranie
-/-
Piosenka:
Melodia:

Playlista dostępna tylko dla użytkowników, którzy posiadają konto STAR.

Playlista

Tańcz Głupia

Tańcz Głupia

Margaret

Mori

Mori

Dawid Podsiadło

Bez Ciebie

Bez Ciebie

Dawid Kwiatkowski

Co w tobie jest

Co w tobie jest

Skolim

Hej Sokoły ( wersja dance )

Hej Sokoły ( wersja dance )

Piosenka Biesiadna

Prywatny bal

Prywatny bal

Cyrko

Ofiaruję Tobie Panie mój

Ofiaruję Tobie Panie mój

Piosenka Religijna

Ale Jazz

Ale Jazz

Sanah

Flirt

Flirt

Sylwia Grzeszczak

Café de Paris

Café de Paris

Dawid Kwiatkowski

Twoja playlista 0

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.