Playlista
Deszcze niespokojne ( Ballada o pancernych )

Deszcze niespokojne ( Ballada o pancernych )

Edmund Fetting

0 Nagrań
0 Odsłuchań

"Ballada o pancernych," często znana także jako „Deszcze niespokojne,” jest utworem o głębokim znaczeniu historycznym i patriotycznym, którego geneza sięga lat 60. XX wieku. Piosenka ta powstała na potrzeby kultowego polskiego serialu wojennego „Czterej pancerni i pies,” będącego adaptacją powieści Janusza Przymanowskiego o tym samym tytule. Serial opowiada o losach załogi czołgu „Rudy 102” i ich nieodłącznego towarzysza, psa Szarika, którzy wspólnie przemierzają szlak bojowy na froncie wschodnim podczas II wojny światowej. Piosenka, wykorzystana jako motyw przewodni serialu, z czasem zyskała miano jednego z najbardziej rozpoznawalnych utworów o tematyce wojennej w Polsce.

Historia i kontekst powstania utworu

Serial „Czterej pancerni i pies” był emitowany od 1966 roku i stał się jednym z najważniejszych dzieł propagandowych okresu PRL-u, budując przy okazji swoisty mit polskiego wojska oraz braterstwa walczących za ojczyznę żołnierzy. Muzyka do serialu została skomponowana przez Adama Walacińskiego, a tekst do „Ballady o pancernych” napisał Wojciech Młynarski, jeden z najważniejszych polskich tekściarzy i twórców poezji śpiewanej tamtych czasów.

Piosenka „Ballada o pancernych” składa się z trzech zwrotek, jednak w serialu wykorzystano jedynie dwie. W pierwszej serii serialu pojawia się wersja ballady grana na gitarze – jest to bardziej kameralna aranżacja, która pojawia się również w końcowych scenach odcinka „Brzeg morza.” Druga, bardziej rozbudowana wersja, została użyta w czołówkach drugiej i trzeciej serii serialu. Utwór ten szybko stał się rozpoznawalny nie tylko w Polsce – doczekał się również wersji w języku czeskim i niemieckim, które towarzyszyły zdubbingowanym wersjom serialu dla widzów za granicą.

Interpretacja tekstu i przesłanie utworu

Tekst piosenki, mimo swojego prostego języka, niesie głębokie przesłanie. Otwarcie ballady: „Deszcze niespokojne otargały sad, a my na tej wojnie ładnych parę lat,” oddaje melancholijny nastrój żołnierzy, którzy od długiego czasu pozostają z dala od domu, walcząc na obcej ziemi. Deszcze mogą symbolizować trudne warunki wojenne, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i emocjonalnym, w których przyszło im funkcjonować.

Druga część tekstu przywołuje motyw tęsknoty za powrotem do normalności i ciepła domowego ogniska: „Do domu wrócimy, w piecu napalimy, nakarmimy psa.” Ten fragment daje nadzieję na powrót do codziennego życia, które symbolizują proste gesty, jak rozpalenie w piecu czy opieka nad domowym psem. Obraz psa w tekście i w serialu (gdzie towarzyszy bohaterom pies Szarik) jest silnym symbolem lojalności i przywiązania, co podkreśla więzi, jakie łączą załogę czołgu. Żołnierze wrócą, ale dopiero „tylko zwyciężymy,” co przypomina, że ich misja na wojnie nie jest jeszcze zakończona, a pokój i spokój można odzyskać jedynie poprzez odniesienie zwycięstwa.

Nostalgiczne wersy „Na niebie obłoki, po wsiach pełno bzu, gdzież ten świat daleki, pełen dobrych snów” wyrażają tęsknotę za spokojem i spokojnym życiem na wsi, które symbolizują „obłoki” i „bez.” Jest to obraz odległy, niemal nieosiągalny, ale przywodzący na myśl dzieciństwo i okres przed wojną, kiedy życie było prostsze i pełne „dobrych snów.”

Ostatnia część tekstu „Powrócimy wierni, my czterej pancerni, Rudy i nasz pies” to manifest lojalności i przywiązania. Bohaterowie, mimo okrucieństwa wojny, obiecują powrót do domu, gdzie będą wierni swoim korzeniom. Cała załoga czołgu wraz z Szarikiem pozostaje symbolicznie zjednoczona, podkreślając siłę braterstwa, jakie wykształciło się między nimi podczas walk. Fraza „Po wiosenny bez” jest niemal poetyckim zakończeniem, gdzie bez staje się symbolem odrodzenia, nadziei i pokoju.

Wartość historyczna i patriotyczna utworu

„Ballada o pancernych” funkcjonuje w polskiej kulturze nie tylko jako piosenka serialowa, lecz także jako symbol pamięci o żołnierzach, którzy walczyli w imię ojczyzny. Utwór ten ukazuje obraz żołnierzy walczących o wolność, zmagających się z trudami i przeciwnościami wojny, a jednocześnie zachowujących w sercach miłość do domu i przywiązanie do rodzinnych stron. Dla widzów PRL-owskich, serial i jego motyw przewodni, jakim była ballada, stanowiły pewien wzór patriotyzmu oraz wartości, jakie utożsamia się z ideałami żołnierza.

Chociaż serial „Czterej pancerni i pies” dziś jest odbierany przez niektórych jako propaganda, to „Ballada o pancernych” przetrwała próbę czasu jako symbol polskiego ducha, wiary i nadziei na lepsze jutro. Jest to pieśń, która, mimo kontekstu wojennego, niosła i niesie przekaz pokoju, powrotu do domu i tęsknoty za prostym, spokojnym życiem w ojczyźnie.

Deszcze niespokojne otargały sad
A my na tej wojnie ładnych parę lat

Do domu wrócimy, w piecu napalimy
Nakarmimy psa
Przed nocą zdążymy, tylko zwyciężymy
A to ważna gra

Na niebie obłoki, po wsiach pełno bzu
Gdzież ten świat daleki, pełen dobrych snów

Powrócimy wierni, my, czterej pancerni
Rudy i nasz pies
My czterej pancerni powrócimy wierni
Po wiosenny bez

Ładowanie piosenki
Nie wykryto kamery

Deszcze niespokojne ( Ballada o pancernych )

Mikrofon:

Trwa zapisywanie Twojego nagrania...

Ustawienia zapisu

Głośność nagrania:
Głośność piosenki:
Głośność melodii:
Synchronizacja wokalu:
milisekund
1000 milisekund = 1 sekunda
Kliknij ikonkę Play po lewej stronie playera, żeby sprawdzić jak zmiany wpłynęły na Twoje nagranie
-/-
Piosenka:
Melodia:

Playlista dostępna tylko dla użytkowników, którzy posiadają konto STAR.

Playlista

Kolędnicy wędrownicy

Kolędnicy wędrownicy

Pastorałka

Jezus malusieńki

Jezus malusieńki

Kolęda

Dnia jednego o północy

Dnia jednego o północy

Pastorałka

Bosy pastuszek

Bosy pastuszek

Pastorałka

Bóg się rodzi ( nowa wersja )

Bóg się rodzi ( nowa wersja )

Kolęda

Gdy Śliczna Panna ( nowa wersja )

Gdy Śliczna Panna ( nowa wersja )

Kolęda

Mości gospodarzu

Mości gospodarzu

Pastorałka

Ciemne Niebo Ponad Nami

Ciemne Niebo Ponad Nami

Letsing I Przyjaciele

Idzie hyr

Idzie hyr

Pastorałka

Kaczka pstra

Kaczka pstra

Pastorałka

Twoja playlista 0

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.