Urszula

Urszula

4 Piosenki

Urszula, a dokładniej Urszula Beata Kasprzak to polska wokalistka rockowa i autorka tekstów. Jej utwory biły rekordy popularności w latach 80-tych i 90-tych. Sukces Urszuli na polskich scenach muzycznych rozpoczął się na dobre nawiązaniem współpracy z Romualdem Lipko, liderem mega grupy Budka Suflera. Za namową Lipko zgodził się napisać dla Urszuli kilka utworów, z których wszystkie szybko trafiły na czołówki list przebojów, między innymi Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Na początku 1983 roku Urszula wydała utwór „Ciotka P.”, który bardzo szybko powędrował na szczyty list przebojów, największy jednak sukces odniosła wszystkim znana ballada „Dmuchawce, latawce, wiatr”, która uznana została za największy przebój roku 1983. Kariera piosenkarki potoczyła się z tego miejsca bardzo szybko. Kolejnymi przeboje – „Michelle ma belle”, „Rodezja – finezja” oraz hardrockowa „Totalna hipnoza”, wydane na debiutanckim albumie studyjnym piosenkarki z 1983 roku, zatytułowanym po prostu „Urszula” to ogromne hity, znane do dzisiaj. Popularność artystki odzwierciedla szereg nagród zdobytych również na zagranicznych festiwalach piosenki: • drugie miejsce na szwedzkim Festiwalu Krajów Nadbałtyckich w Karlshamn, • nagrodę pisma „Mladafronta” na czeskim festiwalu Intertalent'83 w Pradze, • wygrane na festiwalach w Berlinie, Dreźnie, Rostocku i Norymberdze. Urszula nie spoczęła jednak na laurach i na drugiej płycie z 1985 roku zaproponowała fanom nieco ugrzeczniony repertuar. Okazało się to strzałem w dziesiątkę. Pierwszy singiel „Malinowy król” z płyty o tym samym tytule to absolutny mega hit. Piosenka bardzo szybko zdetronizował konkurentów w pogoni za tytułem utworu roku. W latach 86 – 93 Urszula kontynuuje swoją karierę, wydaje nowe płyty, koncertuje w Polsce i Stanach Zjednoczonych, gra w filmach i serialach. Jednak artystka staje się coraz bardziej zbaczać z obranej ścieżki sukcesu. Dopiero rok 1994 przynosi przełom, a wszystko za sprawą utworu „Konik na biegunach”. Ten znany wszystkim szlagier w rockowej, drapieżnej wersji pozwala Urszuli wrócić na piedestał polskich wokalistek rokowych. Wydany w 1996 roku album „Biała droga”, na którym znalazł się właśnie „Konik na biegunach”, a także największy chyba przebój artystki „Na sen”. Płyta bardzo szybko uzyskała status multiplatyny, a utwory „Niebo dla Ciebie”, „Ja płaczę” i tytułowa „Biała droga” bardzo szybko wdarły się na szczyty list przebojów. Urszula nagrała w sumie 10 albumów, z których większość utrzymana jest w energetycznej rockowej stylistyce. Co jednak ciekawe, największe triumfy zyskiwała wykonując spokojne, eteryczne ballady. Mimo jednak różnej stylistyki, jej utwory do dzisiaj bawią, zarówno podczas słuchania w domu, jak również na koncertach. Popularność piosenek Urszuli na świecie potwierdzić może fakt, że jej największy przebój „Na sen” stał się źródłem plagiatu. Utwór wykonywany jest przez chorwacką wokalistkę Severinę na płycie „Djevojkasasela”, zatytułowany został „Prevara” , a jako autora muzyki zamiast Stanisława Zybowskiego podaje się Daniela Popovića.

Zobacz więcej
Kategorie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.