TSA

TSA

5 Piosenek

Tajne Stowarzyszenie Abstynentów, w skrócie TSA, to bodaj pierwszy zespół w historii polskiej muzyki grający heavy metal. Grupa powstała w Opolu w 1979 roku i już w 1981 zadebiutował z singlem „Mass Media/Wpadka”. Jednakże dopiero 1983 rok uznaje się za oficjalną premierę grupy pod nazwą TSA. W tym bowiem roku ukazał się pierwszy album studyjny grupy nazwany „TSA”. TSA i światowy heavy metal

Jako prekursor heavy metalu w Polsce siłą rzeczy TSA korzystało i inspirowało się nagraniami AC/DC czy Led Zeppelin, jednakże charyzmatyczny wokalista grupy Marek Piekarczyk stopniowo rozwijał własny koncept na twórczość zespołu. Wypracowany własny, niepowtarzalny styl grupy pozwolił TSA zdobyć ogromną popularność w latach 80-tych. Grupa z sukcesami wydawała płyty i koncertowała do 1989 roku, kiedy to nastąpił rozłam spowodowany konfliktem do nazwy zespołu. W 1998 roku, jedynie na rok, TSA powróciło na sceny w odnowionym składzie. Dopiero w 2004 roku wznowiono działalność zespołu, wydając jednocześnie płytę „Proceder”. Album został nominowany do Fryderyka, a wytwórnia w tym samym jeszcze roku wydała wiele reedycji albumów zespołu. TSA wydało w sumie siedem płyt studyjnych i sześć albumów koncertowych. Piosenki grupy trafiały na czołowe miejsca plebiscytów rozgłośni radiowej, w tym kultowej LP3, Trzeciego Programu Polskiego Radia. Piekarczyk żegna się z TSA Po trzech dekadach współpracy, z oczywistymi przerwami na konflikty i zawieszenia grupy, Marek Piekarczyk zdecydował się opuścić definitywnie grupę. Ten charyzmatyczny wokalista, żywa legenda polskiego heavy metalu, powołując się na ciągłe konflikty wewnątrz zespołu, postanowił kategorycznie zakończyć współpracę z grupą. Nowym wokalistą został Damian Michalski, który zachwycił Piekarczyka swoim wykonaniem utwór The Police „Every Breath You Take" podczas występu w programie „The Voice of Poland”. Marek Piekarczyk, który był jurorem, zachwycił się jego talentem na tyle, że chciał, by Damian Michalski przyłączył się do jego grupy. Ten wybrał jednak inną. TSA zapowiedziało już dalsze intensywne trasy koncertowe i kontynuację kariery z nowym wokalistą.

Zobacz więcej
Kategorie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.