Edyta Górniak

Edyta Górniak

11 Piosenek

Edyta Górniak to piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka. Jest uważana za jedną z największych gwiazd polskiego POP. Zarówno media, jak i fani określają ją mianem "diwy". Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Reprezentowała Polskę na Eurowizji (zajęła 2. miejsce, najwyższe spośród dotychczasowych polskich uczestników).

Edyta Górniak urodziła się 14 listopada 1972 roku w Ziębicach. Swoją przygodę z muzyką rozpoczęła pod koniec lat 80. Wówczas śpiewała w zespole System B. Jej umiejętności doceniała Elżbieta Zapendowska (specjalistka od emisji głosu, krytyk muzyczny). To właśnie u niej brała lekcje śpiewu. W telewizji zadebiutowała w 1989 r. - uczestniczyła w programie "Śpiewać każdy może". Rok później Górniak zaśpiewała na koncercie "Debiuty", podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (otrzymała wyróżnienie). Aby rozwijać karierę muzyczną, przeprowadziła się do Warszawy (przerwała wówczas edukację). W stolicy wzięła udział w przesłuchaniu do musicalu "Metro". Znalazła się w głównej obsadzie musicalu - najpierw zagrała drugoplanową rolę, a w 1992 r. wcieliła się w postać Anny (jedna z głównych ról). Tym samym, stała się jedną z gwiazd popularnego teatru. Edyta Górniak: rozwój kariery Przełomowym momentem w karierze Górniak był występ w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 r. Zaprezentowała utwór "To nie ja!". Piosenka uplasowała się na 2. miejscu. Tak wysokiej pozycji nie osiągnął jeszcze żaden polski reprezentant. Ogromny sukces sprawił, że Górniak stała się jedną z najbardziej popularnych wokalistek. Utwór "To nie ja!" jest uważany za największy przebój w 1994 r. W tym samym roku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. W 1995 r. ukazał się debiutancki album "Dotyk". Płyta pokryła się poczwórną platyną za sprzedaż ponad 400 tys. egzemplarzy. Dwa lata później wydała kolejny album "Edyta Górniak". Na płycie znalazły się także utwory anglojęzyczne. Sprzedano ponad 350 tys. egzemplarzy. Krążek trafił cieszył się dużą popularnością wśród europejskich fanów, szczególnie w krajach skandynawskich i w Szwajcarii. W 1999 r. wydała album koncertowy "Live'99". Trzeci album studyjny "Perła" ukazał się w 2002 r. W tym samym roku zaliczyła jeden z najbardziej nieudanych występów w karierze. Zaśpiewała hymn narodowy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Dwa lata później płyta została wydana na międzynarodowy rynek, pod nazwą "Invisible".

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.