Anna Jantar

Anna Jantar

2 Piosenki

Anna Jantar urodziła się 10 czerwca 1950 r. w Poznaniu jako Anna Maria Szmeterling. Śpiewała w poznańskich kabaretach studenckich i teatrach poezji. W wieku 19 lat rozpoczęła współpracę z zespołem Waganci, kierowanym przez kompozytora Jarosława Kukulskiego, z którym rok później wzięła ślub.

W 1972 r. rozpoczęła karierę solową, występując pod pseudonimem Anna Jantar. Swój pierwszy przebój, "Najtrudniejszy pierwszy krok", wylansowała rok później w Opolu. Piosenka "Tyle słońca w całym mieście", uznawana za największy przebój Jantar, pochodzi z 1974 r. (z albumu o tym samym tytule). W następnym roku powstał jej drugi album, "Za każdy uśmiech". W 1976 r. przerwała pracę zawodową z powodu urodzenia córki - Natalii. Na estradę powróciła w 1977 r. z nowym repertuarem (m.in. wydała trzeci album - "Zawsze gdzieś czeka ktoś"). Śpiewała w duetach, m.in. ze Stanisławem Sojką i Zbigniewem Hołdysem, nagrywała również z zespołami Budka Suflera i Perfect. W 1979 r. wydała płytę "Anna Jantar", która przyniosła przebój "Nic nie może wiecznie trwać". W grudniu tego samego roku piosenkarka wyjechała do USA, wystąpiła tam w Chicago i New Jersey. 14 marca 1980 r. wracała do kraju samolotem IŁ-62 polskich linii lotniczych LOT. Anna Jantar brała udział w wielu festiwalach w Polsce i zagranicą, zdobyła nagrody i wyróżnienia m.in. w Sopocie, Lublanie, Dreźnie i Helsinkach.

Zobacz więcej
Kategorie
Pop

Piosenki Anna Jantar 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.