Trubadurzy

Trubadurzy

3 Piosenki

Zespół Trubadurzy to obecnie obok Tercetu Egzotycznego najdłużej działająca grupa muzyczna w Polsce. Artyści występują razem od 1963 roku. Jest to zarazem ogromna część historii polskiej muzyki rozrywkowej. Razem ze Skaldami oraz Czerwonymi Gitarami, Trubadurzy należą do najważniejszych, legendarnych wręcz grup big beatowych w Polsce. Grupa została założona w Łodzi z inicjatywy Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana, Sławomira Kowalewskiego, Jerzego Krzemińskiego i Bogdana Borkowskiego. Występy grupy zaczęły się w 1964 roku i z tym rokiem datuje się oficjalne powstanie zespołu.

Pierwszy sukces Trubadurzy odnieśli w 1965 roku podczas festiwalu w Opolu, gdzie zespół otrzymał nagrodę za debiut z piosenką „Przyjedź mamo na przysięgę”. Niesamowita popularność, jaką przyniósł grupie utwór tytułowy do serialu „Wojna domowa” zapoczątkował nie kończące się pasmo sukcesów i niezliczoną liczbę przebojów. Największe z nich to „Kasia”, „Znamy się tylko z widzenia”, „Krajobrazy”, „Słoneczniki-kwiaty”, „Byłaś tu”, „Kim jesteś”, „Ej, Sobótka, Sobótka”, „Cóż wiemy o miłości” (muzyka Bogusław Klimczuk, słowa Andrzej Kudelski) i „Przyjedź mamo na przysięgę”. W latach 60-tych Trubadurzy występowali głównie w bloku wschodnim, koncertując poza Polską między innymi w NRD, Związku Radzieckim, Szwecji, Jugosławii, Bułgarii, Mongolii, Chinach, Wietnamie, Azerbejdżanie. Pierwszy album, zatytułowany „Krajobrazy” wydany został w 1968 roku. Zarówno debiutancka płyta, jak i wiele kolejnych, a w repertuarze Trubadurów jest wydanych płyt kilkadziesiąt, każdy kolejny przynosił ogromną dawkę przebojów. Muzycznie Trubadurzy łączeni są od samego początku z nurtem big-beatowym, jednak nie stronili w czasie swojej kariery od innych gatunków muzycznych. Trubadurzy występują z sukcesami na scenach już ponad pięćdziesiąt lat i wcale nie zamierzają zwalniać tempa.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.