Michał Bajor

Michał Bajor

19 Piosenek

Michał Bajor (ur. 13 czerwca 1957 w Głuchołazach) to wybitny polski aktor, piosenkarz i kompozytor, którego wszechstronny talent od dekad zachwyca publiczność w Polsce i za granicą. Syn aktora-lalkarza Ryszarda Bajora i nauczycielki Marii Bajor, od najmłodszych lat był otoczony artystyczną atmosferą. Dorastał w Opolu, gdzie jego fascynacja teatrem i muzyką rozwijała się w cieniu lokalnych festiwali oraz twórczej działalności ojca. W wieku kilku lat zadebiutował w teatrze, wcielając się w wilka w adaptacji „Czerwonego Kapturka”. W dzieciństwie uczył się także gry na fortepianie i tańca, co znacząco wpłynęło na jego późniejszą karierę sceniczną. Michał Bajor zadebiutował w 1970 roku, mając zaledwie 13 lat, w eliminacjach do Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W 1973 roku odniósł pierwszy większy sukces, wygrywając Festiwal Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze z utworem „Siemionowna”. Wkrótce potem został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, co umocniło jego pozycję w świecie muzyki. W połowie lat 70. występował z renomowanymi orkiestrami Henryka Debicha i Stefana Rachonia, co dało mu solidne doświadczenie sceniczne. W wieku 17 lat Michał Bajor został dostrzeżony przez debiutującą reżyserkę Agnieszkę Holland, która obsadziła go w filmie „Wieczór u Abdona” u boku Beaty Tyszkiewicz. Było to preludium do jego niezwykle bogatej kariery aktorskiej. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego nr II w Opolu podjął studia aktorskie w warszawskiej PWST, które ukończył w 1980 roku. Już w czasie studiów odniósł wielki sukces w sztuce „Equus” Petera Shaffera, wystawianej w Teatrze Ateneum w Warszawie. Spektakl ten stał się przełomem w jego karierze, otwierając mu drzwi do współpracy z najlepszymi polskimi reżyserami, m.in. Krzysztofem Kieślowskim, Filipem Bajonem, Barbarą Sass i Feliksem Falkiem.

Bajor zagrał w wielu znaczących filmach, takich jak „W biały dzień”, „Medium”, „Limuzyna Daimler-Benz” czy „Ucieczka z kina 'Wolność'”. Jednym z jego najważniejszych osiągnięć była rola w nominowanym do Oscara filmie Istvána Szabó „Hanussen” (1988), gdzie wystąpił u boku Klausa-Marii Brandauera. W 2000 roku wcielił się w rolę Nerona w filmie „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, co zapisało się w historii polskiego kina jako jedna z jego najbardziej rozpoznawalnych kreacji. Równolegle z aktorstwem Michał Bajor rozwijał karierę muzyczną. W 1987 roku wydał swój pierwszy album studyjny „Michał Bajor Live”, na którym znalazły się m.in. covery utworów Jacques’a Brela. Szczególnie piosenka „Walc na tysiąc pas” stała się jednym z jego znaków rozpoznawczych. Jego interpretacje utworów Brela oraz Wojciecha Młynarskiego na trwałe wpisały się w kanon polskiej muzyki aktorskiej. Bajor zdobywał liczne nagrody, w tym wyróżnienia na Festiwalach Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1984 i 1986 roku. Jego koncerty cieszyły się popularnością zarówno w Polsce, jak i za granicą – występował m.in. w Essen, Los Angeles i Madrycie. W 1994 roku wydał anglojęzyczny album „Kings & Queens”, który był wynikiem jego poszukiwań artystycznych na międzynarodowych scenach. Michał Bajor pozostaje również związany z teatrem. W 1993 roku przygotował spektakl „Bajor w Buffo” w reżyserii Janusza Józefowicza, który odniósł wielki sukces. Występował w musicalu „Evita” w chorzowskim Teatrze Rozrywki, gdzie wcielił się w rolę Che. Jego talent dramatyczny ujawnił się także w sztukach takich jak „Odchodzić” Toma Kempińskiego czy „Ewa Hitler pali Camele” Jacka Koprowicza. Lata 90. i początek XXI wieku przyniosły kolejne sukcesy. Bajor wydawał albumy, takie jak „Uczucia” (1998) czy „Kocham jutro” (2000), na których współpracował z kompozytorami, takimi jak Piotr Rubik, Janusz Strobel i Jerzy Satanowski. W 2000 roku ukazała się także kompilacja „Błędny Rycerz” w serii „Złota Kolekcja”. W 2024 roku, z okazji 50-lecia debiutu Michała Bajora, w Opolu odsłonięto mural poświęcony artyście, który jest symbolem jego związku z miastem i polską kulturą. Michał Bajor to artysta o niepowtarzalnym stylu, który łączy emocjonalne interpretacje muzyczne z wybitnym aktorstwem. Śpiewał utwory do tekstów najwybitniejszych polskich poetów, takich jak Władysław Broniewski, Julian Tuwim czy Jonasz Kofta, oraz współpracował z czołowymi kompozytorami. Jego dorobek, zarówno w muzyce, jak i teatrze oraz filmie, uczynił go jednym z najbardziej wszechstronnych twórców polskiej sceny artystycznej. Michał Bajor pozostaje ikoną, inspirując kolejne pokolenia swoją pasją i artystycznym oddaniem.

Zobacz więcej
Kategorie

Piosenki Michał Bajor 1

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.