Henryk Fabian

Henryk Fabian

1 Piosenka

Henryk Fabian, właściwie Henryk Sawicki, urodził się 11 czerwca 1943 roku w Grudziądzu. Po zakończeniu II wojny światowej, jako dziecko, przeniósł się z rodziną do Szczecina. Jego młodzieńcze lata naznaczone były fascynacją rock and rollem, zwłaszcza twórczością Elvisa Presleya i Fabiana Forte, od którego zapożyczył pseudonim artystyczny. Na początku lat 60. Henryk próbował swoich sił w muzyce. Bez sukcesu wziął udział w eliminacjach do pierwszego Festiwalu Młodych Talentów, wykonując utwór „Mighty Cold (To Warm Warm Heart)” swojego idola Fabiana Forte. W 1964 roku założył swój pierwszy zespół – Nieznani, w którym występowali również Zbigniew Włodarczyk, Andrzej Nartowicz i Zbigniew Kowalski. Rok później dołączył na krótko do gdańskiego zespołu Tony, a następnie współpracował ze szczecińską grupą Kon-Tiki. W 1966 roku Henryk Fabian dołączył do legendarnego zespołu Czerwono-Czarni, gdzie pełnił rolę wokalisty i gitarzysty. Był to przełomowy moment w jego karierze. Z zespołem nagrał dwa albumy długogrające i wylansował takie przeboje jak: „Napiszę do ciebie z dalekiej podróży”, „Zakochani są sami na świecie” (w duecie z Katarzyną Sobczyk, jego późniejszą żoną), „Nie o tobie dzisiaj myślę”, „Kwiatki”, „Jesteś i będziesz wspomnieniem”. Współpracując z Orkiestrą Studia „Rytm”, Fabian nagrał dodatkowo utwory takie jak „Statek Warszawa”, „Biały młyn” i „Nie szukałem ciebie dotąd”. W 1969 roku Fabian opuścił Czerwono-Czarnych i wraz z Katarzyną Sobczyk oraz Krzysztofem Stankiem dołączył do czeskiego zespołu The Samuels. Rok później stał się członkiem zespołu Wiatraki, w skład którego wchodzili m.in. Ryszard Poznakowski (eks-Trubadurzy) oraz Ryszard Gromek (eks-Bizony). Zespół zyskał rozgłos dzięki utworom takim jak „Polskie wiatraki”, „Beskidzkie świątki”, „Nocą” i „Zakochamy się któregoś dnia”, lecz zakończył działalność już w 1971 roku.

Od początku lat 70. Fabian koncertował z Katarzyną Sobczyk w ramach współpracy z Estradą Szczecińską. W połowie dekady, wraz z braćmi Krzysztofem i Janem Słotkowiczami, próbował stworzyć repertuar soulowo-bluesowy, jednak bez większego sukcesu. Pod koniec lat 70. małżeństwo przeniosło się do Koszalina, gdzie kontynuowali koncertowanie. W 1981 roku Fabian i Sobczyk wyjechali na występy do Stanów Zjednoczonych, lecz wrócili do Polski przed wprowadzeniem stanu wojennego. W 1982 roku Fabian nagrał cztery utwory w łódzkiej rozgłośni Polskiego Radia, współpracując z muzykami takimi jak Ryszard Kaczmarek i Tadeusz Mróz. W kolejnych latach występował w różnych składankach estradowych oraz brał udział w koncertach wspomnieniowych, m.in. w „Przeżyjmy to jeszcze raz – 25 lat Niebiesko-Czarnych” w 1987 roku. W latach 90. Henryk Fabian nawiązał współpracę ze Skaldami i występował jako solista podczas koncertów wspomnieniowych. Zajął również stanowisko wicedyrektora koszalińskiej Estrady. Pomimo wycofania się z intensywnego życia estradowego, nadal komponował, choć większość utworów pozostawała „w szufladzie”. Henryk Fabian był mężem Katarzyny Sobczyk oraz ojcem Sergiusza Fabiana Sawickiego, gitarzysty i kompozytora rockowego. Zmarł 21 sierpnia 1998 roku i został pochowany na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Henryk Fabian pozostaje jednym z ważniejszych artystów ery polskiego bigbitu, zapamiętanym dzięki swoim przebojom i wyjątkowej współpracy z Katarzyną Sobczyk. Jego wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej jest niezaprzeczalny, a jego twórczość wciąż cieszy się uznaniem fanów tego gatunku.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.