Doniu & Liber

Doniu & Liber

2 Piosenki

Poznański duet hip - hopowy. Współpraca dwóch znanych hip - hopowców dała kilka topowych przebojów, które osiągnęły medialny szczyt i wiele nagród.

Doniu czyli Dominik Grabowski to w chwili obecnej jeden z najbardziej znanych i cenionych producentów i raperów na polskiej scenie hiphopowej. Doniu pochodzi z Obornik Wielkopolskich, koło Poznania. Z muzyką związany jest od dziecka, pierwsze kroki na scenie postawił mając kilkanaście lat, biorąc udział w konkursie dla instrumentalistów solistów - grał wówczas na fortepianie i innych instrumentach klawiszowych. Około roku 1996 zaczęła się przygoda Donia z hiphopem. W latach 1998/99 w piwnicy jego domu powstały nagrania tworzone z kumplem z podwórka - Liberem. W nagraniach uczestniczyło więcej osób, które z czasem sformowały grupę Ascetoholix. Od początku tworzą ją Kris, Liber oraz Doniu. Doniu na stałe związany z Poznaniem, zaczął nawiązywać współpracę z innymi grupami i wykonawcami: Hansem i Deepem z ówczesnego 52, Mezo, SLU później z Owalem. Koneksje zaowocowały wspólnymi nagraniami, dokonywanymi już w półprofesjonalnym studiu "Dillegal", które w 2001 powstało w domu Donia. Udział w płycie "Blokersi" Sylwestra Latkowskiego, kompilacja "Robię Swoje 2" to jedne z pierwszych płyt, na których można usłyszeć Donia. Jednak Doniu przez większość czasu koncentrował się przede wszystkim na pracy producenta. Szkoląc swój warsztat w latach 2002/04, współprodukował takie płyty jak: Mezo "Mezokracja", Fu "Wrodzony Instynkt", Jeden Osiem L "Wideoteka", 52 Dębiec "Poznań VI", Dj Decks "Mixtape nr3", Ascetoholix "Apogeum", Liber "Bógmacher" czy Owal / Emcedwa "Wirus". Wspomagał także nielegalne produkcje poznańskich składów takich jak W.B.U, czy Green Team. Rok 2004 był kolejnym pracowitym okresem dla artysty: Doniu zagrał kilkadziesiąt koncertów oraz wydał solowy album "Monologimuzyka". W międzyczasie nagrywał utwory na polsko-francuską kompilację "Visa" oraz współpracował z kultowym zespołem lat 80. - reaktywowanym KombII. Liber – właściwie Marcin Piotrowski, polski raper i autor tekstów. Współpracował z zespołem hip-hopowym Ascetoholix. Występował w nim ze swoimi kuzynami: Krzysztofem „Krisem” Piotrowskim i Dominikiem „Doniem” Grabowskim. Zespół zajął drugie miejsce na festiwalu w Żarowie. Niedługo potem Ascetoholix nawiązał współpracę z wytwórnią muzyczną Camey Studio. W 2001 roku ukazał się debiutancki album „A”, który promował hit „Już dawno” wykorzystany do filmu „Blokersi”, następnie wydali „Apogeum” i „Adsum”. Karierę solową Liber rozpoczął od płyty „Bógmacher”, potem do sprzedaży trafił krążek ze współudziałem Donia „Moderato”, a także „Ona i On” z Sylwią Grzeszczak. Wokalista opuścił zespół Ascetoholix i nakładem EMI Music Poland ukazał się jego kolejny album „Magia futbolu”, na którym znajdują się piosenki nagrane z Rafałem Brzozowskim czy zespołem InoRos - z takimi utworami jak „Czyste szaleństwo” czy „Pola karnego lis”. Wokalista wziął udział w programie „Bitwa na głosy”, w którym zajął 3. miejsce. Wydał płytę „Duety”, z której utwór „Wszystkiego na raz” z Natalią Szroeder zajął 1 miejsce na POPLiście radia RMF FM.

Zobacz więcej
Kategorie

Piosenki Doniu & Liber 2

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.