Seweryn Krajewski

Seweryn Krajewski

9 Piosenek

Nazwisko Seweryna Krajowskiego od zawsze kojarzone jest z grupą Czerwone Gitary. I słusznie. Seweryn Krajewski był liderem zespołu, a także kompozytorem większości hitów tej supergrupy lat 60-tych i siedemdziesiątych. Jego utwory „Nie zadzieraj nosa”, „Barwy jesieni”, „Stracić kogoś”, „Dzień jeden w roku”, „Takie ładne oczy”, „Anna Maria”, „Gondolierzy znad Wisły”, „Szary kolor twoich oczu”, „Tak bardzo się starałem”, „Dozwolone od lat 18”, „Płoną góry, płoną lasy”, „Ciągle pada”, „Słowo jedyne – Ty”, „Mam dobry dzień”, „Trzecia miłość żagle”, „Niebo z moich stron”, „Remedium”, „Ludzkie gadanie”, „Nie spoczniemy”, „Niech żyje bal”, „Uciekaj moje serce”, „Wielka miłość”, „Kiedy mnie już nie będzie”, „Nie jesteś sama” i „Chodź, przytul, przebacz” to absolutne klasyki polskiej muzyki rozrywkowej.

Seweryn Krajewski związał się z Czerwonymi Gitarami w 1965 roku, jednak już wcześniej udzielał się w zespołach Pięciolinie oraz Czerwono-Czarni. Dopiero jednak współpraca z Krzysztofem Klenczonem i Jerzym Kosselą zaowocowała wysypem przebojów i ogromną popularnością. Wystarczy wspomnieć tutaj ogromną sprzedaż albumu zespołu. Debiutancka płyta rozeszła się w nakładzie 160 tysięcy egzemplarzy, kolejne – dużo ponad dwieście tysięcy. Ciekawostką jest, że w 1969 Czerwone Gitary otrzymały nagrodę „MIDEM” w Cannes we Francji, przyznawaną za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. Takie samo trofeum otrzymał wtedy zespół „The Beatles”. W tym samym czasie muzyczne czasopismo „Billboard” przyznało grupie specjalną nagrodę dla najpopularniejszego zespołu. Seweryn Krajewski współpracował z Czerwonymi Gitarami do 1997 roku, kiedy postanowił na dobre zająć się karierą solową. Nagrał w sumie 15 albumów, komponował muzykę filmową do filmów, m.in. „Och, Karol”, „Kochankowie mojej mamy”, „Kogel-mogel”, „Galimatias, czyli Kogel-mogel II”, „Uprowadzenie Agaty”, a także do seriali. Lata upływają, a Seweryn Krajewski swoimi muzycznymi kompozycjami ciągle bije na głowę twórczość wielu młodych gwiazd polskiej estrady. Jego twórczość doceniana jest również przez krytyków. W roku 2011 przyznano mu „Fryderyka” w kategorii „Kompozytor roku”, w sekcji muzyki rozrywkowej. W tym samym roku na Gali Wiktory 2011 otrzymał statuetkę w kategorii Gwiazda Piosenki, oraz Nagrodę Muzyczną Programu Trzeciego – „Mateusz” w kategorii całokształt twórczości „za kompozytorski talent i muzykę wzruszającą kolejne pokolenia”. Być może sukces Krajewskiego wynika ze skupienia się na pracy twórczej. Artysta bowiem doskonale chroni swoją prywatność oraz stroni od fleszy i salonowego życia.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.