Andrzej Cierniewski

Andrzej Cierniewski

6 Piosenek

Znany lepiej starszej publiczności Andrzej Cierniewski to jeden z ciekawszych polskich wokalistów. Obdarzony silnym, ciepłym głosem artysta kojarzony jest głównie z muzyką country. Nic w tym dziwnego. Andrzej Cierniewski spędził wiele lat w Stanach Zjednoczonych, gdzie występował w klubach polonijnych oraz podpatrywał tamtejszych artystów. Jego wyjazd do USA w 1977 roku spowodowany był koniecznością wsparcia finansowego rodziny. Cierniewski już na drugi dzień po przylocie do Ameryki podpisuje kontrakt na występy w najbardziej znanych i ekskluzywnych klubach polonijnych w USA. Występuje między innymi New Jersey, New York i Chicago. Szybko zyskuje miano gwiazdy wśród społeczności polonijnej. Jednak po dwóch latach, artysta decyduje się zawiesić działalność artystyczną.

Dopiero w 1999 roku, Nina Terentiew wraz z Markiem Gaszyńskim namawiają artystę do powrotu na scenę, co więcej, na polską scenę muzyczną. Andrzej Cierniewski po powrocie do kraju szybko staje się, podobnie jak w USA, uznaną gwiazdą estrady. Triumfuje podczas konkursu muzyki Counrty w Mrągowie, bierze udział w programie telewizyjnym „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”, Milenijnym Sylwestrze Telewizyjnym oraz występuje podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego charyzma, popularność i warsztat szybko zostają dostrzeżone przez producentów telewizyjnych i radiowych. Polskie Radio wydaje jego wydaną w USA płytę „Znasz – li ten kraj”, z tak popularnymi utworami jak „Znasz – li ten kraj”, „Słodka Karolina” czy zwyciężczyni z Mrągowa „Mam dzisiaj dobry dzień”. Popularność Andrzeja Cierniewskiego w kraju rośnie z dnia na dzień w ekspresowym tempie. W roku 2002 Adrzej Cierniewski wydaje swoją kolejną płytę „Albo on albo ja”. Na fali popularności zostaje zaproszony do udziału koncertach „Lata z Radiem” w charakterze stałej gwiazdy. Kolejna płyta pt. „Posypało śniegiem” również znajduje uznanie wśród publiczności i krytyków. Andrzej Cierniewski na stałe zapisuje się w krajobraz polskiej muzyki rozrywkowej. W 2004 roku Program Drugi Telewizji Polskiej nagrywa największy dotychczasowy koncert artysty „Andrzej Cierniewski symfonicznie”. Artyście podczas koncertu towarzyszą muzycy Filharmonii Rzeszowskiej, chór oraz ponad dwudziestu najlepszych muzyków w kraju. Wydaną w 2009 roku płytą „Za tobą iść” Cierniewski potwierdza status niekwestionowanej gwiazdy polskiej estrady. Piosenki Andrzeja Cierniewskiego to głównie utwory o relacjach międzyludzkich i miłości. Artysta zafascynowany poezją, śpiewa przepiękne, pełne liryzmu teksty, do których muzykę tworzą najlepsi polscy kompozytorzy, między innymi Robert Janson, Romuald Lipko, Marcin Nierubiec, Janusz Piątkowski, Filip Siejka, Marek Sośnicki. Jego twórczość potwierdza dojrzałość emocjonalną i sceniczną artysty, która udziela się widzom i słuchaczom jego twórczości.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.