Wróć do listy wpisów

Rola śpiewu w ewolucji człowieka

O tym, jaką rolę odgrywa śpiew we współczesnym świecie, możecie przeczytać tutaj. Ale czy zastanawialiście się, jakie są początki śpiewania?

Na początku było słowo - czy na pewno?

Zanim nasi przodkowie nauczyli się mówić, komunikowali się za pomocą dźwięków, rytmu i śpiewu. Śpiew jest o wiele starszy od języka i spełniał odmienne funkcje.

Emocjonalna reakcja.

Muzyka daje radość ale potrafi też wzruszyć. Jednak nie dajmy się zwieść, nie tylko romantyczny tekst o miłości jest w stanie poruszyć nasze serce. Muzyka jest bardzo ciekawym zjawiskiem ponieważ potrafi obudzić w nas różne, często skrajne emocje. Dzieje się tak dlatego, że człowiek jest ssakiem, a zwierzęta wykorzystują wszystkie swoje zmysły by za ich pomocą wyczuwać zagrożenie lub budować poczucie bezpieczeństwa.

Rola śpiewu podczas rytuałów.

Człowiek pierwotny, niezależnie jaką wiarę wyznawał, cenił siłę śpiewu. Muzyka była obecna podczas wszystkich rytuałów i uroczystości. Muzyka w rytuałach szamańskich pomagała szamanowi wprowadzić się w trans, a oprócz dźwięku bębnów można było usłyszeć specjalnie modulowany głos ludzki.

Siła pieśni w muzyce sakralnej.

Śpiew spełnia funkcje komunikacyjne. Ludzie mogą czynnie i biernie uczestniczyć w liturgii. Wspólny śpiew z innymi uczestnikami to aktywna forma przeżycia tego wydarzenia. Taka aktywność pozwala budować poczucie wspólnoty i przynależności do konkretnej grupy.

Śpiew jednoczy, daje poczucie bezpieczeństwa, wprowadza nas w charakterystyczny nastrój i pozwala silniej odczuwać emocje. Ewolucja człowieka jest doskonałym dowodem na to, że muzyka jest nam bardzo potrzebna - mamy ją przecież w genach. 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.