Wróć do listy wpisów

Polskie hity wszech czasów - utwory, które zna każdy (część 1)

Mało co tak łączy ludzi jak muzyka. W szczególności tak zwane hity wszech czasów - utwory, które zna i lubi każdy. A nawet jak nie lubi, to z całą pewnością potrafi zanucić przynajmniej kilka linijek. Piosenki te tak mocno zapuściły korzenie w naszym życiu, że przenoszą nas kilka lat wstecz i budzą niezwykły sentyment za każdym razem, kiedy ich słuchamy.

Oto 10 polskich utworów, które z całą pewnością można uznać za hity wszech czasów.

  • Czesław Niemen - Dziwny Jest Ten Świat

Najbardziej znany protest song końca lat 60. i niezaprzeczalny hit wszech czasów. Po raz pierwszy Niemen wykonał “Dziwny jest ten świat” w 1967 roku na festiwalu w Opolu, od razu też został nagrodzony przez Polskie Radio. Utwór ten doczekał się ogromnej ilości coverów. Pierwsze nuty chyba każdego chwytają za serce.

  • Perfect - Autobiografia

Swoisty hymn czasów PRL-u. Napisana przez Bogdana Olewicza, skomponowana przez Zbigniewa Hołdysa, piosenka wielokrotnie gościła na 1 miejscach list przebojów. Opowiada o trójce marzących o karierze przyjaciół i przez przypominający opowieść z przeszłości styl, wręcz zmusza do słuchania.

  • Budka Suflera - Jolka, Jolka Pamiętasz

Piosenka, wydana w 1982 roku jako ósmy singiel zespołu, wykonana przez ówczesnego wokalistę, Felicjana Andrzejczaka, stała się jednym z największych przebojów zespołu. Smutny i poruszający tekst opowiada o losach pary wiele lat po rozstaniu. Powstała również angielska wersja piosenki, pod tytułem “Lifeline” - ją wykonał Krzysztof Cugowski.

  • Dżem - Whisky

Niewątpliwie posiadający autobiograficzną nutę hymn outsiderów. Opowiada o “Billym” - nie dbającym o siebie alkoholiku, który chciałby się dostosować do społeczeństwa i wejść w “wyższe sfery”, mieć dom i żonę. Niestety żadna kobieta nie chce się z nim związać na stałe i ostatecznie to tytułowa whisky pozostaje jego “żoną”.

  • Anna Jantar - Tyle Słońca w Całym Mieście

Piosenka puszczana w radiach co roku wiosną i latem, chyba każdego wprawia w dobry nastrój. Pochodzi z debiutanckiej płyty Anny Jantar. Tekst napisał mąż piosenkarki - Jarosław Kukulski, zaś jej córka, Natalia Kukulska, nagrała cover, który również wspiął się wysoko na listach przebojów.

Z całą pewnością któraś z tych piosenek już gra w Twojej głowie i nie opuści Cię przez resztę dnia, a może nawet dłużej. Zachęcamy do nucenia - i przeczytania kolejnej części listy.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.