Skaldowie

Skaldowie

5 Piosenek

Krakowska grupa Skaldowie to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów lat 60-tych i 70-tych ubiegłego wieku. Skaldowie zaliczani są do tzw. „Wielkiej Trójki” polskiego big beatu razem z Czerwonymi Gitarami i Trubadurami. Grupa udziela się na scenach muzycznych od 1965 roku. Zespół powstał z inicjatywy braci Andrzeja (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacka (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińskich, do których dołączyli gitarzyści Zygmunt i Janusz Kaczmarscy, basista Feliks Naglicki i perkusista Jerzy Fasiński.

Trwające do dziś sukcesy grupy zapoczątkowało zdobycie pierwszej nagrody podczas II Krakowskiej Giełdy Piosenki w 1965 roku z piosenką "Moja czarownica". Co ciekawe, grupa zwyciężała również podczas dwóch kolejnych edycji krakowskiego festiwalu. Wydana w 1967 roku płyta o tytule „Skaldowie” przyniosła grupie ogromną popularność. Podobnie wyglądało z kolejnymi albumami. Wystarczy wymienić tutaj takie perełki polskiej muzyki rozrywkowej, jak „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał” z 1968 roku czy "Cała jesteś w skowronkach" z roku 1969. Największe utwory grupy do dnia dzisiejszego bawią kolejne pokolenia słuchaczy. Któż nie zna tych klasyków polskiego big beatu: • Króliczek, • Prześliczna wiolonczelistka, • Medytacje wiejskiego listonosza, • Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał. Pogodne utwory Skaldów zyskały sobie ogromne rzesze fanów. Zespół przez lata koncertował w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie zastaje ich wiadomość o wprowadzeniu stanu wojennego. W tej sytuacji wokalista grupy Andrzej Zieliński postanawia pozostać w USA, a pozostali członkowie grupy wracają do kraju. Tym samym działalność grupy zostaje przerwana. Po ośmiu latach ciszy, w 1989 roku Skaldowie zostają reaktywowani. Z grupą coraz częściej występuje Andrzej Zieliński. W latach 90-tych grupa jedynie sporadycznie koncertuje i dopiero w 2005 roku, a już rok późnej wydana zostaje płyta „Harmonia świata”. W 2015 roku Skaldowie obchodzili 50-lecie działalności muzycznej. Z tej okazji wydano kolekcjonerski box z replikami oryginalnych płyt winylowych zespołu, a także płyta DVD z filmem Stanisława Kokesza z 1969 roku – „Jak powstali Skaldowie”. Rok 2016 to tragiczny czas dla grupy, która ulega poważnemu wypadkowi samochodowemu. Muzycy jednak otrząsnęli się po wypadku i nadal koncentrują się na koncertowaniu i niesieniu radości swoją muzyką fanom.

Zobacz więcej
Kategorie
Pop

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.