Kabaret Elita

Kabaret Elita

1 Piosenka

Kabaret Elita to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich kabaretów, którego początki sięgają 1969 roku we Wrocławiu. Został założony przez grupę studentów Politechniki Wrocławskiej – Jana Kaczmarka, Tadeusza Drozdę i Jerzego Skoczylasa, a także Romana Gerczaka, który nie był studentem, lecz później stał się piosenkarzem. Początkowy skład szybko uległ zmianie, gdy Drozdę i Gerczaka zastąpili Leszek Niedzielski i Stanisław Szelc, którzy związani są z kabaretem do dziś. Zespół zyskał szerokie uznanie wśród publiczności dzięki wyjątkowemu stylowi, łączącemu satyrę, muzykę i humor sytuacyjny. Włodzimierz Plaskota, który przez wiele lat pełnił funkcję kierownika muzycznego, tworzył oryginalne kompozycje, wzbogacając występy Elity o charakterystyczną warstwę muzyczną. W roli literackiego mentora i bliskiego współpracownika z kabaretem związany był Andrzej Waligórski, który pisał dla grupy teksty aż do swojej śmierci w 1992 roku. W 2007 roku pożegnano też Jana Kaczmarka, jednego z założycieli grupy, który wywarł trwały wpływ na polską satyrę. Na początku swojej działalności Kabaret Elita występował na festiwalu FAMA, zdobywając sympatię młodzieży studenckiej. Przełomowym momentem był rok 1971, gdy Elita zdobyła główną nagrodę na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, co otworzyło jej drzwi do ogólnopolskiej kariery. Jedną z głównych cech kabaretu była jego zdolność do tworzenia wpadających w ucho piosenek o humorystycznym zabarwieniu, które szybko zdobywały popularność. Do najczęściej wspominanych utworów Elity należą: „Kurna Chata”, „Hej, szable w dłoń”, „Do serca przytul psa”, „Nie odlecimy do ciepłych krajów” oraz „Czego się boisz głupia”. Elita wyróżniała się także działalnością radiową. Od lat 70. była związana z Programem III Polskiego Radia, gdzie tworzyła kultowe magazyny satyryczne. Najbardziej znaną audycją stało się „Studio 202”, nadawane najpierw jako „Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy” i „Ilustrowany Magazyn Autorów” – program, który stał się najstarszą audycją rozrywkową w Polskim Radiu. Studio 202 zyskało stałe miejsce w ramówce i regularnie przyciągało słuchaczy, którzy uwielbiali błyskotliwy humor Elity. Kabaret uczestniczył też w tworzeniu programu „60 minut na godzinę”, który dał początek słuchowiskom, takim jak „Rycerze”.

Kabaret Elita nie ograniczał się jednak tylko do radia. Przez lata występował na scenach w Polsce i za granicą, brał udział w licznych programach telewizyjnych i prowadził własne formaty. W Programie 2 Telewizji Polskiej emitowany był program „Telepeerele”, którego gospodarzem była właśnie Elita. Wśród ich projektów telewizyjnych znajduje się również serial „Chłop i baba”, stworzony według pomysłu Stanisława Szelca, z udziałem członków kabaretu oraz Agnieszki Matysiak. Obecnie Kabaret Elita wciąż występuje, przyciągając różnorodną publiczność, która docenia ich ponadczasowy humor i satyryczne spojrzenie na rzeczywistość.

Zobacz więcej
Kategorie

Piosenki Kabaret Elita 1

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.