Jacek Skubikowski

Jacek Skubikowski

3 Piosenki

Jacek Jerzy Skubikowski (ur. 25 września 1954 w Warszawie, zm. 13 czerwca 2007 tamże) był utalentowanym polskim piosenkarzem, gitarzystą, kompozytorem i autorem tekstów, a także prezenterem telewizyjnym i scenarzystą. Z wykształcenia był prawnikiem, co stanowiło nietypowe połączenie z jego artystyczną karierą. Ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie zdobył kwalifikacje z zakresu inżynierii dźwięku i produkcji nagrań w Media Music Services w Londynie. W 2007 roku obronił doktorat z prawa na macierzystej uczelni, co świadczy o jego wszechstronnych zainteresowaniach. Początkowo Jacek Skubikowski współpracował z zespołami jazzowymi, grając na banjo w założonej przez siebie grupie Rattlesnake Jug Band, która wykonywała jazz tradycyjny. Za swoje osiągnięcia był nagradzany na festiwalu Złota Tarka. Skubikowski miał również kontakty z zespołami country i współpracował z takimi artystami jak Wolna Grupa Bukowina. W 1981 roku był współzałożycielem Stowarzyszenia Muzyki Ludowej "Country" i pełnił funkcję sekretarza generalnego, a także współtworzył statut organizacji. Był także ważną postacią na polskiej scenie country, wielokrotnie prowadząc koncerty na festiwalu Piknik Country w Mrągowie, gdzie występował również jako artysta. Od 1983 roku Jacek Skubikowski rozpoczął działalność solową, zainspirowany sukcesami artystów, dla których komponował muzykę i pisał teksty. Już w tym samym roku jego piosenka Jedyny hotel w mieście zdobyła trzecią nagrodę w konkursie „Premiery” podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Jego twórczość była wszechstronna, a Skubikowski współpracował z wieloma uznanymi polskimi artystami. Tworzył przeboje dla takich wykonawców jak Lombard, Martyna Jakubowicz, Krystyna Prońko, Ewa Bem czy Majka Jeżowska. Pisał również teksty dla zespołu Lady Pank, a jego współpraca z Maciejem Januszką z zespołu Mech była owocna.

Skubikowski był także aktywny w sferze ochrony praw artystów. Jako prezes Stowarzyszenia Artystów Wykonawców (SAWP) angażował się w prace nad ustawami dotyczącymi pobierania plików przez internet, będąc współautorem projektu ustawy dotyczącej dobrowolnej opłaty za takie usługi. Ostatni publiczny występ Skubikowskiego miał miejsce 6 lutego 2007 roku, podczas koncertu imieninowego w warszawskiej Fabryce Trzciny, zorganizowanego z inicjatywy Macieja Januszki i Majki Jeżowskiej. Kilka miesięcy później, 13 czerwca 2007 roku, artysta zmarł na raka krtani. Skubikowski napisał wiele niezapomnianych piosenek, które zdobyły popularność zarówno w wykonaniu jego, jak i innych artystów. Do jego najbardziej znanych utworów należą: Za każdy dzień, za każdy szept, Jedyny hotel w mieście, Dobre miejsce dla naiwnych, Następnym razem pójdzie jak z nut, Zawsze tam, gdzie ty (wykonanie: Lady Pank), Tacy sami (wykonanie: Lady Pank), Droga pani z telewizji (wykonanie: Lombard), Śmierć dyskotece! (wykonanie: Lombard). Jacek Skubikowski wydał wiele albumów studyjnych, które odzwierciedlały jego szeroki zakres muzycznych zainteresowań i talentu kompozytorskiego. Jego albumy obejmują: 11 ton (z zespołem The Country Family), Jacek Skubikowski, Jedyny hotel w mieście, Wyspa dzikich, Złe słowa, Piosenki z różowej scenki, Uczciwa bieda, …jak cytrynę. W jego twórczości znalazły się również albumy skierowane do dzieci, takie jak Papuga Gaduła czy Zebra w palcie na asfalcie. Oprócz własnych albumów Skubikowski współpracował także z wieloma artystami na ich sesjach nagraniowych, m.in. z Krystyną Prońko. Jacek Skubikowski pozostaje jedną z kluczowych postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. i 90. Jego wielostronna działalność – od jazzu, przez country, po rock – oraz talent do pisania chwytliwych tekstów sprawiły, że zyskał szerokie uznanie zarówno wśród publiczności, jak i w gronie muzyków.

Zobacz więcej
Kategorie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.