Hubert Szymczyński

Hubert Szymczyński

1 Piosenka

Hubert Szymczyński (ur. 18 maja 1948 w Poznaniu, zm. 3 stycznia 2021 w Växjö) był polskim wokalistą, kompozytorem, multiinstrumentalistą oraz pedagogiem muzycznym. Jego wszechstronny talent pozwolił mu odnaleźć się w różnych gatunkach muzycznych, od jazzu i funku po soul i bigbit, a jego wkład w polską scenę muzyczną był wyjątkowo wszechstronny i twórczy. Hubert Szymczyński ukończył Wyższą Szkołę Muzyczną w klasie puzonu, co stanowiło solidną podstawę dla jego kariery muzycznej. Już w 1967 roku rozpoczął działalność artystyczną jako puzonista w zespole jazzu tradycyjnego Bardowie. Następnie współpracował krótko z zespołem Tarpany, by w 1968 roku dołączyć do tria Hubertusy, gdzie nawiązał współpracę z uznanym pianistą i showmanem Wojciechem Skowrońskim. W 1968 roku Szymczyński związał się z zespołem Drumlersi, w którym występowała m.in. Halina Frąckowiak (wówczas występująca pod pseudonimem Sonia Sulim), a na instrumentach klawiszowych grał Andrzej Mikołajczak. Jesienią tego samego roku Szymczyński dołączył do grup Nowi Polanie i ABC (kierowanej przez Andrzeja Nebeskiego), gdzie zadebiutował jako kompozytor. Powstały wtedy jego pierwsze przeboje, takie jak „101–203” i „Ze mną bądź” (wykonywane przez niego osobiście). Pod koniec 1969 roku Hubert Szymczyński założył zespół Tramp, który początkowo nosił nazwę „Omen”. Grupa zadebiutowała w programie telewizyjnym „Biała dama” oraz w „Telewizyjnej Giełdzie Piosenki”. W Trampie pierwsze kroki stawiała młoda Zdzisława Sośnicka. Latem 1971 roku Szymczyński został członkiem zespołu Warta Quintet, w którym grał na puzonie, gitarze basowej i śpiewał. Z zespołem tym nagrał swoją pierwszą autorską płytę.

Na początku 1973 roku muzyk reaktywował Tramp, którego skład uzupełnili m.in. Tomasz Rostkowski (znany ze współpracy z zespołami 2 plus 1, Trubadurzy i Bractwo Kurkowe 1791) oraz Jerzy Kurek i Andrzej Tylec. Zespół koncertował intensywnie, m.in. z grupą 2 plus 1, i nagrał wiele utworów radiowych. Do 1976 roku Szymczyński pełnił również funkcję kierownika muzycznego zespołu Ireny Jarockiej, współpracując z wybitnymi muzykami jazzowymi, takimi jak Podgórski, Gonciarczyk, Kaczmarski i Gogosz. Od 1977 do 1981 roku Hubert Szymczyński był kierownikiem muzycznym poznańskiego kabaretu TEY, gdzie skomponował m.in. przebój „Smutasy, mazgaje”, wykonywany przez Bohdana Smolenia. Podczas „IV Międzynarodowej Wiosny Estradowej” w 1979 roku wystąpił z własnym zespołem Hubert Band, złożonym w większości z muzyków kabaretu TEY. Zespół pozostawił po sobie nagrania radiowe. W 1982 roku Szymczyński wyemigrował do Szwecji, gdzie zyskał uznanie jako muzyk, kompozytor, pedagog i producent. W Växjö założył własną firmę nagraniową Chamber Sound. Był cenionym nauczycielem i aktywnie angażował się w życie lokalnej społeczności muzycznej. W 2012 roku stowarzyszenie jazzowe miasta Växjö uhonorowało go nagrodą JazzOscar za wkład w rozwój jazzu. Hubert Szymczyński zmarł 3 stycznia 2021 roku w szwedzkim Växjö. Pozostawił po sobie bogaty dorobek muzyczny, zarówno w Polsce, jak i w Szwecji, oraz pamięć jako niezwykle wszechstronny i utalentowany artysta, który przez całe życie wzbogacał scenę muzyczną i inspirował młodych twórców.

Zobacz więcej

Piosenki Hubert Szymczyński 1

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.