Jeden z najbardziej znanych utworów śląskiej grupy. „Długość dźwięku samotności” jest piosenką niezwykle emocjonalną. Wydany w 1999 roku jest jednym z singli promujących płytę „Miłość w czasach popkultury”. Piosenka jest bardzo intymnym wyznaniem wiary w szczerość i pozostawanie sobą w każdej sytuacji. Artur Rojek, wokalista i twórca tekstów opowiada o swoim podejściu do otaczającej go rzeczywistości, pogoni za doskonałością. Nie zgadza się ze współczesnym wyścigiem szczurów. W jego opinii sztuczne zachowania, pozory szczęścia, jakie daje kariera, pieniądze i nieustanne parcie do osiągnięcia doskonałości. W każdej sytuacji należy być sobą, bo tylko kroczenie zgodne z własnym sumieniem pozwala prowadzić życie zgodne z własnymi ideałami. Jedyne chwile wieczorem spędzone z samym sobą pozwalają na odrobinę oddechu i odpoczynku od ciągłej presji.
Samotność lekiem na pogoń za złudnymi ideałami
Cokolwiek się stanie, nigdy nie można zdradzać swoich ideałów. Nawet, gdy odwróci się od Ciebie cały świat, wierność własnego sumienia jest najważniejsza. Jedynym sposobem na znalezienie chwili dla siebie są samotne wieczory, które pozwalają zapomnieć o pędzie życia i oddać się własnym myślom:
„Wiesz, lubię wieczory
Lubię się schować na jakiś czas
I jakoś tak, nienaturalnie
Trochę przesadnie, pobyć sam”
Utwór Myslowitz jest pochwałą uporu i dążenia do celu własną drogą. Kierowaniem się w życiu własnymi zasadami i byciem sobą w każdej sytuacji. Piętnuje fałsz, nieszczerość i pogoń za złudnymi celami.
„Długość dźwięku samotności” to jeden z najważniejszych utworów mysłowickiej grupy. Pochodzi z czwartej płyty studyjnej grupy „Miłość w czasach popkultury”. Płyta posiada obecnie status podwójnej platyny (ponad 300 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Co ciekawe, zespół podczas komponowania utworu, nie był przekonany co do jakości piosenki. Na szczęście utwór został nagrany i wydany, a nawet promował czwartą płytę grupy. Niebywały sukces, jaki zdobył utwór oraz cała płyta jest najlepszą odpowiedzią na ich wątpliwości. „Długość dźwięku samotności” to Piosenka roku 1999, za co zdobyła Fryderyka. Zmierz się z utworem Artura Rojka i spółki i śpiewaj do profesjonalnych podkładów karaoke.
Długość dźwięku samotności