Wróć do listy wpisów

Dziwny jest ten świat - Czesław Niemen

Piosenka “Dziwny jest ten świat”, autorstwa Czesława Niemena, pochodzi z 1967 roku z albumu o tym samym tytule. Uznawana jest często za pierwszy polski protest song, artysta jednak przy jej tworzeniu zainspirowany był po prostu stosunkami międzyludzkimi. Innymi jego inspiracjami były “When a Man Loves a Woman” Percy’ego Sledge’a i “It's a Man's Man's Man's World” Jamesa Browna.

Po raz pierwszy Niemen wykonał ten wielki przebój w 1967 roku na Festiwalu Piosenki w Sopocie. Wystąpił wówczas z zespołem Akwarele, w którego składzie byli Tomasz Jaśkiewicz, Tomasz Butowtt, Paweł Brodowski, Andrzej Dorawa, Piotr Nadolski, Zbyszek Sztyc oraz Marian Zimiński. Później powstała również włoska wersja piosenki - “Io Senza Lei” (1969 r.), oraz angielska - “Strange Is This World” (1972 r.).

Filmowa kariera piosenki

Piosenka zastosowana była w niezliczonej ilości filmów. Zarówno w dokumentach, jak i filmach fabularnych, filmowcy sięgają po nią niezwykle często. Można ją usłyszeć chociażby w takich filmach jak „Gra” Jerzego Kawalerowicza czy w „Moim Nikiforze” Krzysztofa Krauzego, rozbrzmiała również podczas jednej z najbardziej dramatycznych scen w “Mieście 44” Jana Komasy, oraz w serialach, chociażby „Nad rozlewiskiem…” Adka Drabińskiego.

Na temat artysty powstały też liczne dokumenty, w których również, z oczywistych powodów, nie można było pominąć utworu “Dziwny jest ten świat”. Warto obejrzeć chociażby "Sen o Warszawie" Krzysztofa Magowskiego z 2014 roku, który przywrócił dobre imię artysty, wyjaśniając wiele mitów i nieporozumień narosłych wokół niego w ciągu lat.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.