Wolna Grupa Bukowina

Wolna Grupa Bukowina

3 Piosenki

Dla wszystkich fanów poezji śpiewanej, piosenki autorskiej, czy folk rocka, nazwa Wolna Grupa Bukowina jest z pewnością bliska sercu. Jest to bowiem jedna z najbardziej znanych i lubianych grup muzycznych w tym gatunku w Polsce. W 1971 roku, Wolna Grupa Bukowina zadebiutowała na IV Ogólnopolskiej Turystycznej Giełdzie Piosenki Studenckiej i utworem„Ponidzie” wywalczyła jedną z głównych nagród. Od tego czasu, już ponad 40 lat z powodzeniem przemierza szlaki całego świata, i niesie ze sobą liryczne, piękne utwory. Przez cały ten czas zachwyca fanów, których z pokolenia na pokolenie przybywa. Grupa od lat intensywnie koncertuje. Na swoim koncie, poza dużym dorobkiem płytowym ma między innymi koncerty oraz sukcesy na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Wolna Grupa Bukowina występowała między innymina Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, studenckich festiwalach FAMA,a także na Przystanku Woodstock. Zespół koncertował również w Europie, a także występował dla Polonii w Kanadzie, USA i Irlandii.

Założycielem Wolnej Grupy Bukowina był Wojciech Belon, który zaprosił do współpracy Grażynę Kulawik. W takim właśnie duecie, Wolna Grupa Bukowina osiągnęła pierwsze sukcesy. Przez lata grupa funkcjonowała w otwartej formule, dzięki czemu z artystami tworzyć i grać mogli wspaniali muzycy, jak między innymi Elżbieta Adamiak, Andrzej Pawlukiewicz, Jacek Skubikowski, Mieczysław Jurecki i wielu innych. Wolna Grupa Bukowina, a może bardziej artyści w niej występujący, nawiązali ścisłą współpracę z grupą Wały Jagiellońskie i nawet utworzyli w 1982 roku wspólny kolektyw nazwany: Grupa Adres - Bukowina, ulica Wały Jagiellońskie. Nazwa ta nie zadała egzaminu i muzycy zdecydowali się występować jako Wały Jagiellońskie. Po śmierci Wojciecha Belona w 1985 roku, Wolna Grupa Bukowina zakończyła działalność. Jednak sporadycznie występowała na pojedynczych koncertach, aż w 1992 roku nastąpiła reaktywacja zespołu, który koncertuje i nagrywa do dziś. Utwory Wolnej Grupy Bukowina weszły do kanonu polskiej piosenki turystycznej i od wielu już lat umilają turystom wędrówki, ogniska i wspólne odkrywanie przyrody.

Zobacz więcej

Piosenki Wolna Grupa Bukowina 1

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.