Universe

Universe

10 Piosenek

Historia grupy Universe to niesamowita podróż, pełna wzlotów i upadków. Radosnej twórczości i tragicznych momentów. Funkcjonujący na scenie muzycznej ponad 35 lat zespół swoje największe sukcesy odnosił w latach 80-tych. Wszystko zaczęło się od eliminacji do Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki w 1983 roku, zwycięstwo w którym pozwoliło wtedy jeszcze duetowi – Mirosławowi Bregule i Henrykowi Czichowi, wystąpić na Festiwalu w Opolu, na którym muzycy otrzymali drugie miejsce w koncercie „Promocje”. Piosenką, która pozwoliła osiągnąć ten sukces był znany i uwielbiany do dzisiaj „Mr. Lennon”.

W kilka miesięcy później o grupie słyszała już cała Polska. Kolejne utwory, jak „Blues na wpół do piątej rano”, „Wołanie przez ciszę”, czy „Ty masz to, czego nie mam ja”, przyniosły grupie wielką popularność, jednak muzykom ciężko było wydawać płyty i na poważnie zaistnieć na rynku muzycznym. Wtedy muzycy rozpoczęli swoją działalność w tzw. „muzyce chodnikowej”. Nagrania z ich utworami rozchodziły się w drugim obiegu w tempie błyskawicznym. Pierwszy oficjalny album Universe pojawił się w sprzedaży dopiero w 1991 roku i był to również nietypowy przypadek. Wydawca płyty zgodził się na sfinansowanie wydawnictwa jedynie w celu uniknięcia podatków. Zespół przekornie nazwał swój debiutancki album „The best of Universe”. W latach 1992 i 1993 zespół ponownie triumfował na Festiwalu w Opolu z utworami, odpowiednio „ Daj mi wreszcie święty spokój” i „Dokąd uciec chcesz”. Późne lata 90-te to całkowita transformacja rynku muzycznego w Polsce i jak się okazało, wymuszony schyłek działalności grupy. Muzycy ciągle koncertowali i wydawali kolejne albumy, jednak napotykali poważne trudności w przebiciu się do mainstreamu muzycznego. Dlatego też muzyka w życiu artystów powoli zaczęła odchodzić na drugi plan. Tragiczną wiadomość przyniósł rok 2007. W listopadzie samobójstwo popełnia Mirosław Breguła. Depresja, choroba alkoholowa, problemy ze zdrowiem. Wszystko to przerasta artystę, który postanawia targnąć się na swoje życie. Mimo tych strasznych wydarzeń członkowie zespołu nie poddają się i ze zwiększoną siłą wracają do aktywnego koncertowania. W 2017 roku zespół obchodził 35-lecie pracy artystycznej. Z tej okazji Henryk Czich, postanowił wydać nową płytę Universe… Historia Universe to fascynująca podróż przez zmienny i kapryśny świat przemysłu muzycznego w latach transformacji w Polsce. Mimo wzlotów i upadków najważniejsza jest jednak muzyka i największe przeboje grupy, które do dzisiaj nie tracą na popularności. Przejmujący, głęboki hołd złożony Johnowi Lennonowi, w utworze „Mr. Lennon” od którego rozpoczęła się kariera, do dziś zachwyca swym pięknem i głębokimi emocjami, a głos Mirosława Breguły rozbrzmiewa w głowach wszystkich na długo po przesłuchaniu utworu.

Zobacz więcej
Kategorie
Pop

Piosenki Universe 1

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.