Varius Manx

Varius Manx

6 Piosenek

Robert Janson, współzałożyciel grupy Varius Manx, słynie z niesłychanego talentu kompozytorskiego, jednak początki zespołu założonego razem z braćmi Pawłem i Michałem Marciniakami, nie była usłana różami. Dwa pierwsze wydawnictwa – instrumentalne „The Beginning” z 1990 roku oraz wydane w 1993 roku wraz z Robertem Amirianem „The New Shape” nie zwróciły uwagi krytyków i publiczności. Przełomem dla grupy stało się dołączenie do składu w grudniu 1993 roku młodej wokalistki Anity Lipnickiej. Wydana w 1994 roku trzecia płyta grupy zatytułowana „Emu” odniosła ogromny komercyjny sukces. Utwory „Zanim zrozumiesz” czy „Piosenka księżycowa” z miejsca zawojowały listy przebojów i nie opuszczały czołowych pozycje przez długi czas.

Również druga płyta Varius Manx zatytułowana „Elf” była gigantycznym sukcesem. Wystarczy wspomnieć, że w pierwszym dniu sprzedaży osiągnęła status złotej płyty. Do dzisiaj sprzedano ponad 500 tysięcy egzemplarzy albumu. W roku 1995 Varius Manx nie schodził z ust żadnego miłośnika polskiej muzyki. Jednak mimo zdobycia wielu nagród w tym właśnie roku zespół opuszcza Anita Lipnicka, która postanawia poświęcić się karierze solowej. Jej miejsce zajmuje Kasia Stankiewicz. Kolejny album „Ego”, już z nową wokalistką, powtórzył osiągnięcie poprzedniczki i w dniu premiery zyskał status złotej. Niezwykłą popularność płyty wyznaczał utwór „Orła cień”. W 1997 roku zespół wydał kolejną płytę „End”, który jednak nie był w stanie osiągnąć podobnej popularności jak słynne poprzedniczki. Do 2001 roku grupa nie tworzyła już nowych utworów, a muzycy skupiali się na twórczości solowej. W tym również roku zespół opuściła Kasia Stankiewicz, którą zastąpiła Monika Kuszyńska. Zmiana wokalistki pozytywnie wpłynęła na Roberta Jansona i całą grupę. Wynikiem współpracy z Moniką Kuszyńską były dwie pyty „Eta” z 2001 roku (z takimi przebojami jak „Maj” i „Jestem twoją Afryą”) oraz „Eno” z roku 2002 z utworem „Moje Eldorado”. W 2004 roku, na 15-lecie istnienia zespołu wydano płytę „Emi”. Zespół w 2010 roku opuściła Monika Kuszyńska, której miejsce zajęła Anna Józefina Lubieniecka, jednak już w 2013 roku wokalistką Varius Manx zostaje Edyta Kuczyńska (znana również jako Edi Ann). Wokalistka nagrała kilka świetne przyjętych singli z zespołem. Na 2018 rok zespół zapowiedział wydanie nowej płyty pt. „Ent”. Wokalizami zajęła się ponownie Kasia Stankiewicz. Varius Manx to wyjątkowy przykład zespołu, który mimo wielokrotnie zmienianej wokalistki jest w stanie utrzymać się na szczytach popularności. Większość piosenek zespołu, na które składa się kunszt kompozytorski Roberta Jansona i wokalistek zapraszanych do projektu, często odnosiły niebanalny sukces. Zespół na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.