Kazik

Kazik

2 Piosenki

Kazik Staszewski lub Kazik to wszechstronny, muzyk, kompozytor, bard, poeta, autor tekstów, komentator życia politycznego i społecznego, pierwszy polski hip – hopowiec (sic!), ale przede wszystkim charyzmatyczny wokalista. Jest frontmenem kultowej nomen omen grupy Kult, KnŻ, El Doopa, Buldog, a także tworzy i występuje solowo. Ten 55-latek znany jest wielu pokoleniom Polaków. Karierę zaczynał ponad 30 lat temu i nieustannie jego występy przyciągają tłumy.

Kazik zdobył popularność jako wnikliwy obserwator, a także krytykant życia społecznego i politycznego, czego wyraz często dawał w tekstach swoich utworów. Wystarczy tu wspomnieć klasyki jak „Polska”, „Piosenka trepa”, „100 000 000”, a także najnowsze „Idę prosto”. Kazik poruszał się w wielu różnych gatunkach muzycznych, zaczynał od hip – hopu, gra rocka, metal, doskonale porusza się w muzyce alternatywnej i jazzowej, jak również w poezji śpiewanej i muzyce bardowskiej, czego wyraz dał wydając trzy albumy z utworami swojego ojca – emigracyjnego barda i ojca Kazika – „Tata Kazika”, „Tata Kazika 2” oraz „Tata Kazika kontra Hedora”. Wszechstronność Staszewskiego pozwoliła mu zdobyć miliony oddanych fanów. Płyty Kultu i Kazika rozchodzą się na pniu, a na koncerty na których występuje przychodzi tysiące chętnych. Wszechstronność i charyzma Kazik doskonale porusza się w różnych gatunkach muzycznych, ze swobodą łączy je ze sobą i w każdym z nich odnosi niebywałe sukcesy. To bezsprzecznie ogromny talent. Jednak najważniejszy dla fanów jest jego niepowtarzalny głos, mocny, ocierający się o krzyk, w którym bez najmniejszych śladów zażenowania krytykuje aktualną sytuację społeczno polityczną. Kazik skomponował i nagrał wiele przebojów, należących dziś do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej: • z zespołem Kult - „Do Ani”, „Hej czy nie wiecie”, „Polska”, „Arahja”, „Baranek”, „Gdy nie ma dzieci”, • z zespołem KnŻ - „Artyści”, „Tata dilera”, • solowo - „Spalam się”, „100 000 000”, „12 groszy”, „Cztery pokoje”. Kazik udziela się wokalnie w wielu projektach muzycznych. Jego głos znany jest chyba wszystkim z piosenki „Malcziki” zespołu Yugoton, śpiewał m.in. z Acid Drinkers, Voo Voo, Kasią Nosowską i wielu innych artystów. Występował z takimi grupami jak m.in. Pidżama Porno, T.Love czy Armia. Jego utwory zostały wykorzystane do filmów fabularnych i dokumentalnych. Kazik bardzo wybrednie podchodzi do nagród przemysłu muzycznego i część z nich ignoruje. Nie odebrał między innymi nagród Fryderyków i nagrody MTV. Do zaakceptowanych przez artystę wyróżnień należą m.in. Paszport "Polityki", Machinery, Yachy, a także nagroda miesięcznika "Tylko Rock". Staszewski słynie z kontestatorskich poglądów, które wyraża głośno na scenie, jak i poza nią. Niezależnie jednak od tego, czy poglądy te trafiają do odbiorcy, czy nie, jest to bez wątpienia jedna z większych postaci polskiego rocka. Prawdziwa żywa legenda.

Zobacz więcej
Kategorie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.