Raz Dwa Trzy

Raz Dwa Trzy

6 Piosenek

Raz, Dwa, Trzy to polski zespół muzyczny założony w lutym 1990 roku przez studentów Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, z inicjatywy Adama Nowaka (wokal, gitara), Grzegorza Szwałka (pianino elektryczne, akordeon), Jacka Olejarza (perkusja) i Jacka Ograbka (gitara basowa). Zespół od początku wyróżniał się wyjątkowym połączeniem muzyki rockowej i współczesnej poezji, co stało się ich znakiem rozpoznawczym. Wkrótce po założeniu, grupa zdobyła główną nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, co przyciągnęło uwagę słuchaczy i krytyków. Już w 1991 roku zespół wydał swoją pierwszą płytę „Jestem Polakiem”, której unikalne „muzyczne landszafty” - jak określili swój styl - szybko zdobyły uznanie w kraju. Ich muzyka łączyła inspiracje rockowe, bluesowe, jazzowe oraz folkowe, tworząc złożony i nieszablonowy klimat. Kolejne albumy „To ja” i „Cztery” (1994) kontynuowały tę konwencję, ale to album „Sufit” (1995) - przy współpracy z Wojciechem Waglewskim - przyniósł im poszerzenie brzmienia oraz nowych słuchaczy. W 1998 roku Raz, Dwa, Trzy wydał album „Niecud”, który był kolejnym krokiem w ich muzycznym rozwoju, eksplorując bardziej alternatywne brzmienia i zdobywając Fryderyka w kategorii „Muzyka Alternatywna”. Z okazji dziesięciolecia działalności zespół wydał składankę „Muzyka z talerzyka”, przypominającą ich wcześniejsze hity i zdobywającą szeroką popularność. Prawdziwy przełom przyszedł jednak z albumem „Czy te oczy mogą kłamać” (2002), będącym zbiorem interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej. Ten album odniósł ogromny sukces, zdobywając status platynowej płyty i stając się kamieniem milowym w karierze grupy. Z kolei album „Trudno nie wierzyć w nic” z 2003 roku został doceniony przez krytyków i publiczność, zdobywając aż pięć Fryderyków oraz status platynowej płyty. Na tej płycie zespół, we współpracy z producentem Marcinem Pospieszalskim, wprowadził bogatsze brzmienie, angażując dodatkowych muzyków, co nadało piosenkom głębszy, refleksyjny charakter. W następnych latach Raz, Dwa, Trzy kontynuował działalność koncertową, występując na prestiżowych scenach i festiwalach. W 2005 roku zagrali na Przystanku Woodstock, a nagranie z tego koncertu zostało wydane na płycie DVD. W 2007 roku zespół oddał hołd Wojciechowi Młynarskiemu, nagrywając interpretacje jego piosenek na albumie „Młynarski”. Album ten szybko zdobył status podwójnej platyny, umacniając ich pozycję na polskiej scenie muzycznej.

Rok 2010 przyniósł album „Skądokąd”, który również odniósł sukces, zyskując status platynowy i przynosząc zespołowi kolejne nominacje do Fryderyków. Z okazji 20-lecia działalności, zespół nagrał koncertowy album „Dwadzieścia” z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej „Hanseatica”, co dodało ich utworom zupełnie nowej jakości. Natomiast w 2015 roku świętowali 25-lecie działalności podczas jubileuszowego koncertu we Wrocławiu, gdzie wystąpili wraz z Orkiestrą Symfoniczną Narodowego Forum Muzyki oraz zaproszonymi gośćmi, m.in. Muńkiem Staszczykiem, Grzegorzem Turnauem i Mariką. W swoim dorobku Raz, Dwa, Trzy łączy elementy muzyki rockowej, jazzowej, bluesowej i folkowej z wyjątkowo poetyckimi tekstami. Na przestrzeni lat ich brzmienie ewoluowało, wciąż jednak opiera się na charakterystycznej refleksyjnej liryce, poruszającej tematy egzystencjalne i społeczne. Dzięki autentycznemu podejściu do muzyki, pozostają jednym z najbardziej cenionych polskich zespołów, utrzymując się na szczycie polskiej sceny muzycznej przez ponad trzy dekady.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.