Kayah

Kayah

9 Piosenek

Katarzyna Magdalena Szczot, szerzej znana jako Kayah, to prawdziwa instytucja. Wokalistka, autorka tekstów, producentka muzyczna. Osobowość. Kayah zdobyła popularność popowymi hitami „Supermenka”, „Fleciki”, „Na językach”, a także nagranymi razem z Goranem Bregovicem bałkańskimi hitami „Prawy do lewego”, „Śpij kochanie śpij”.

Kayah jest również założycielką wytwórni płytowej Kayax. Swoją przygodę z muzyką Kayah zaczęła utworem „Córeczko” w 1988 roku na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, czym zdobyła niemały rozgłos. W tym samym roku wydała swoją pierwszą płytę „Kayah”. Prawdziwą popularność przyniosły jej jednak utwory nagrane na trzecią płytę studyjną „Kamień” z 1995 roku. Wszyscy znają „Fleciki”, a także utwory z kolejnej płyty artystki – „Zebra”, takie jak „Na językach” i „Supermenka” nawiązujące do stylistyki pop i soul. Utwory te przyniosły Kayah ogromną popularność, status złotej płyty oraz szereg nagród, w tym cztery Fryderyki. Rok 1999 to czas największego sukcesu artystki. Nawiązanie współpracy z Goranem Bregovicem oraz nagranie płyty „Kayah i Bregovic”. Ogromny sukces, jaki przyniosły utwory z płyty, stał się jednym z największych sukcesów komercyjnych w historii polskiej muzyki rozrywkowej. Płyta osiągnęła status diamentowej, sprzedano ponad 700 tysięcy jej egzemplarzy. Płyta została wydana również w wielu krajach Europy, gdzie zyskała podobną popularność. Ogrom nagród, jakie zdobyli artyści za płytę „Kayah i Bregovic” jest nie do wymienienia. Kolejne albumy artystki to widoczny powrót do stylistyki soul i r’n’b i pop. Jednak każda kolejna płyta okazywała się być wielkim sukcesem. „JakaJaKayah” i „Testostreon” to jedynie dwa z wielu hitów wydanych w tym czasie. Kayah była wielokrotnie nagradzana, zarówno za wartości wokalne, jak również teledyski do swoich utworów. Wokalistka wydała w swojej karierze 11 albumów. Jest zdobywczynią największej liczby Super Jedynek. Jej utwory mimo upływu lat nie tracą na świeżości i popularności. Jej kariera związana jest obecnie głównie z działalnością producencką, chociaż nadal nagrywa i wydaje nowe albumy.

Zobacz więcej
Kategorie

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.