Hanna Banaszak

Hanna Banaszak

6 Piosenek

Hanna Banaszak, urodzona 24 kwietnia 1957 roku w Poznaniu, to wyjątkowa polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i wierszy, a także fotografka. Od lat zachwyca swoim ciepłym, pełnym nostalgii głosem, a jej repertuar obejmuje szeroki wachlarz muzyki, w tym jazz, klasykę i utwory poetyckie. Jest ceniona za zdolność interpretacji i wrażliwość muzyczną, a jej piosenki, takie jak „Pogoda ducha” czy „W moim magicznym domu,” zdobyły serca słuchaczy w Polsce i poza jej granicami. Pierwsze kroki w muzyce stawiała w latach 70., śpiewając w amatorskim zespole oraz w duecie z Piotrem Żurowskim jako „Hanna i Piotr.” W 1976 roku zadebiutowała na scenie krajowej podczas koncertu „Debiutów” na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a już rok później zdobyła trzecią nagrodę na Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Lublinie. Współpracowała z zespołem jazzowym Sami Swoi, z którym koncertowała w Polsce i Europie, występując na prestiżowych festiwalach jazzowych, takich jak Jazz nad Odrą i Jazztage w Hanowerze. Po przejściu na karierę solową Hanna Banaszak współpracowała z czołowymi twórcami polskiej sceny muzycznej, takimi jak Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Zbigniew Preisner, Wojciech Młynarski i Jan Kanty Pawluśkiewicz. W 1981 roku jej głos pojawił się w filmie Miłość ci wszystko wybaczy, gdzie śpiewała jako Hanka Ordonówna, a w 1985 roku wykonała wokalizę arii ze Stabat Mater Vivaldiego w filmie Siekierezada Witolda Leszczyńskiego. Hanna Banaszak angażowała się również w projekty telewizyjne i sceniczne, takie jak Nieszpory ludźmierskie czy spektakl Zanim będziesz u brzegu. Jej artystyczna działalność obejmuje także interpretacje poezji Jana Kochanowskiego, Wisławy Szymborskiej, Stanisława Różewicza i Josifa Brodskiego, a w swoim repertuarze zmierzyła się z utworami takich mistrzów jak Mozart, Vivaldi, Chopin, Duke Ellington i Gershwin. Na przestrzeni lat wydała liczne płyty, w tym takie albumy jak Summertime (1980), Hanna Banaszak (1986), Wołanie Eurydyki (1991) i Stoję na tobie Ziemio (2020), który jest jej pierwszym w pełni autorskim albumem. Albumy te oraz telewizyjne recitale przyciągały uwagę nie tylko polskich słuchaczy, ale także publiczności międzynarodowej. Koncertowała w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Kanadzie, Portugalii, Wielkiej Brytanii i innych krajach.

Wyjątkowa elegancja wykonawcza i dobór repertuaru przyniosły Banaszak liczne nagrody. Otrzymała Grand Prix na festiwalu Knokke Cup w Belgii, a także Bursztynowego Słowika, Wiktora i Złoty Mikrofon Polskiego Radia. W 2014 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Banaszak, oprócz kariery muzycznej, rozwija także swoje talenty literackie i fotograficzne. Jest autorką tomiku wierszy Zamienię Samolubie na Szczodruchy, wydanego przez Oficynę Konfraterni Poetów w Krakowie, oraz zrealizowała trzy wystawy fotograficzne. Jej twórczość stanowi nie tylko formę artystycznej ekspresji, ale też osobistą refleksję nad życiem. Pomimo popularności i sukcesów, Banaszak unika rozgłosu i rzadko dzieli się szczegółami swojego życia prywatnego, z którym związanych jest wiele tajemnic i refleksji.

Zobacz więcej

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.